Polski Portal Morski
Aktualności

Tajwan/ Ministerstwo obrony: Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty USA

Chiny prowadziły symulacje ataków na okręty marynarki wojennej USA i dążą do tego, by uniemożliwić siłom zagranicznym przyjście Tajwanowi z pomocą w przypadku wojny – poinformowało w czwartek ministerstwo obrony w Tajpej w omawianym przez Reutersa raporcie na temat chińskich planów wojennych.

Chińska Republika Ludowa (ChRL) nadal wzmacnia swoją gotowość bojową do ataku na Tajwan, koncentrując się na łańcuchu wysp, biegnącym od Japonii przez Tajwan, Filipiny i Borneo, zamykającym chińskie morza przybrzeżne – informuje ministerstwo w przygotowanym dla parlamentu raporcie.

Pekin może wykorzystać siły specjalne w celu unieszkodliwienia systemów dowodzenia Tajwanu i uszkodzenia infrastruktury. Jet też w stanie przypuścić ataki elektroniczne w celu zakłócenia komunikacji i systemów dowodzenia – napisano cytowanym przez agencję w raporcie.

Od początku roku Chiny zintensyfikowały militarne zastraszanie Tajwanu, m.in. poprzez ćwiczenia wojskowe, aby podkopać morale wyspy, „wymusić negocjacje za pomocą wojny” oraz „zbrojnie wymusić zjednoczenie (ChRL i Tajwanu)” – dodało ministerstwo w Tajpej.

Również w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że 14 samolotów wojskowych ChRL przekroczyło w czwartek medianę Cieśniny Tajwańskiej, która stanowi nieoficjalną granicę między Chinami a Tajwanem.

Napięcia pomiędzy obu stronami wzrosły, gdy na początku sierpnia Chiny przeprowadziły bezprecedensowe manewry wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Była to reakcja na wizytę na wyspie spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi, przeciwko której Pekin stanowczo protestował. 

Źródło: PAP Fot.: flickr/COMSEVENTHFLT/CC BY-SA 3.0

Zobacz podobne

Naimski: Baltic Pipe to krok w kierunku różnicowania produkcji energii

AZ

Wytężona praca służb, żebyśmy mogli odpoczywać bezpiecznie

AB

Wodowanie ORP SĘP

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie