Polski Portal Morski
Aktualności

Gorące stoczniowe lato

W gdyńskich stoczniach Nauta i Crist wypoczynku w wakacje nie było, wręcz przeciwnie – na warsztatach gorąco. Crist tnie blachy pod drugie już zamówienie na budowę podmorskiego tunelu łączącego Danię i Niemcy, a Nauta remontuje kolejne statki, których pod koniec sierpnia cumowało tu 17. Obie stocznie szykują się też na międzynarodowe targi SMM w Hamburgu.

Tunel pod Bełtem Fehmarn

Dwie wyspy – duńską Lolland i niemiecką Fehmarn, które dzieli jedna z Cieśnin Duńskich – Bełt Fehmarn, połączy podmorski tunel. A przyczyni się do tego gdyńska stocznia Crist. Po niespełna roku, 22 sierpnia w stoczni Crist odbyła się ceremonia cięcia blach na potrzeby drugiego już projektu dla armatora FLC – specjalistycznego pontonu o numerze roboczym NB100.

Tunel pod Bełtem Fehmarn będzie miał około 17,6 km długości i składać się będzie z kilkudziesięciu prefabrykowanych elementów, transportowanych i układanych na miejscu za pomocą pontonów zanurzeniowych połączonych kratownicą. Powstaną one właśnie w stoczni Crist.

Pontony zaprojektowano specjalnie pod potrzeby budowy tunelu. Będą one mogły być wykorzystywane w różnych konfiguracjach do instalowania zarówno dużych jak i mniejszych elementów konstrukcji. Jednostki będą wyposażone w zespoły prądotwórcze, układ wciągarek i wind, system hydrauliczny oraz szereg innego specjalistycznego wyposażenia potrzebnego do realizacji tak dużego i wymagającego projektu, jakim jest budowa podmorskiego tunelu.

Pełne doki i nabrzeża Nauty

Stoczni Remontowej Nauta też gorąco – trwa remont kilkunastu jednostek, a zarząd firmy szykuje się na 30. Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM w Hamburgu które odbędą się w dniach 6-9 września 2022 r.  

– Minął kolejny miesiąc intensywnych prac w Stoczni Remontowej Nauta S.A. Przy nabrzeżach i w dokach najdłużej funkcjonującej stoczni remontowej w Polsce na remontach przebywało w ostatnich dniach sierpnia jednocześnie aż 17 jednostek pływających. Połowa z  nich przechodziła remonty klasowe połączone z montażem systemów BWTS. Do grupy tej należą masowce Polskiej Żeglugi Morskiej – m/v Gdynia i m/v Koszalin, drobnicowce armatora Briese Schiffahrts – m/v BBC RIO, m/v Hollum oraz BBC Citrine, jak i drobnicowce m/v Onego Wisla oraz BBC Zarate. Tradycyjnie stocznię Nauta odwiedzają jednostki norweskiego armatora Wilson Ship Management. Prace prowadzone były  na drobnicowcach m/v Wilson Thames, Wilson Amsterdam oraz Wilson Avonmouth – opowiada Jarosław Staluszka, Commercial Manager stoczni Nauta. – Zapraszamy jednocześnie do odwiedzenia naszego stoiska B2.EG.402 na targach SMM w Hamburgu, gdzie Stocznia Remontowa Nauta S.A. zaprezentuje swoją szeroką ofertę w zakresie prac remontowych i przebudów statków.

SMM to wiodące międzynarodowe targi branży morskiej. Na 30. SMM w centrum uwagi znajdą się transformacja cyfrowa, zmiany klimatyczne i transformacja energetyki morskiej – zagadnienia, które wymagają przełomowych, możliwych do wdrożenia rozwiązań. W wydarzeniu uczestniczy ok. 2000 wystawców, a stoiska i pawilony narodowe odwiedza przeciętnie 50 tys. gości. Targom towarzyszą sympozja dotyczące finansów, bezpieczeństwa morskiego czy dni kariery. 

Pośród polskich wystawców oprócz stoczni Nauta znajdą się m.in. stocznia CristMRS Gryfia ze SzczecinaGdańska Stocznia „Remontowa”Grupa Przemysłowa BalticPolski Rejestr StatkówBaltic Spares ServiceNGL Machining.

Źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/gorace-stoczniowe-lato,567893

Fot.: Stocznia Remontowa Nauta S.A.

Zobacz podobne

Wiceszef portu Szczecin-Świnoujście: w br. przez terminal LNG chcemy sprowadzić ok. 8 mld m sześc. gazu

BS

Kolejny amerykański okręt odwiedził Gdańsk

BS

Znamy wyniki I naboru na Politechnikę Morską w Szczecinie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie