Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Niemcy nie chcą uregulowania Odry. Wojewoda: „tu chodzi o interesy, nie o środowisko”

– Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś spoza granic Polski dyktował nam, co mamy robić na Odrze – tak wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki odnosi się do słów niemieckiej minister środowiska Steffi Lemke.

Lemke powiedziała w wywiadzie dla dziennika „Die Welt”, że „Polska powinna natychmiast zaprzestać działań modernizacyjnych na Odrze”.

– Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś spoza granic Polski mówił albo dyktował nam, co mamy na Odrze robić. Oczywiście, mamy Odrę wspólną, tam gdzie jest ona rzeką graniczną. Wiem, że w Republice Federalnej wiele rzek zostało uregulowanych i służą jako drogi wodne. Dlaczego my mamy tego nie zrobić? – podkreślił Bogucki.

– Tu chodzi o to, aby niemiecka żegluga śródlądowa się wzmacniała, a Polska – osłabła – dodaje Bogucki: – Tutaj nie chodzi o środowisko, tylko o interesy gospodarze… Mówię to nie bez powodu w odniesieniu do tego, co się działo na Odrze. My postawiliśmy 29 zapór w 17 miejscach. Strona niemiecka mimo że uznawała, że to jest znakomite rozwiązanie, to w dwóch miejscach ustawiła trzy zapory. Czy stronie niemieckiej chodziło tutaj o ochronę środowiska?

Polska ma wiele planów inwestycyjnych na Odrze. To konieczne, aby zapewnić choćby bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i ograniczyć wysychanie rzeki.

źródło Radio Szczecin / fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Zakończyła się przebudowa Kanału Grunwaldzkiego

BS

Maszyna TBM wydrążyła pierwsze 100 m tunelu pod Świną

MZ

Próby statku pożarniczego STRAŻAK 28 dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie