Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Koniec zakazu korzystania z Odry

Zakaz korzystania z wód Odry zakończy się w poniedziałek o północy.

Tym samym od wtorku, życie przy Odrze będzie mogło wrócić do normy – poinformował na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zakaz obowiązywał od 12 sierpnia.

– Od kilku dni służby nie obserwują śniętych ryb, w związku z tym – po konsultacjach z ekspertami – zakaz można odwołać – dodał wojewoda: – W momencie, kiedy dzisiaj te warunki są na tyle dobre, że nie możemy już mówić o stanie kryzysu, to powracamy do normalnych reguł. 

Wojewoda podziękował także wszystkim służbom, które brały udział w walce z kryzysem na Odrze. 

Przypomnijmy, że rząd w związku z wprowadzeniem zakazu korzystania z rzeki, wypłaci odszkodowania m.in. dla przedsiębiorców – 3100 złotych.

Jak dodał Zbigniew Bogucki, to „pierwszy krok” i jest pole do dyskusji na temat dalszego wsparcia dla poszkodowanych. 

Według ustaleń specjalistów z Polski i Niemiec, katastrofę na Odrze mógł spowodować masowy zakwit złotej algi. Badania wciąż jednak trwają.

Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii – dr n. wet. Maciej L. Prost dodał, że żadnych toksycznych substancji ani w Odrze, ani w rybach, jak dotąd nie wykryto.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: lubuskie.pl

Zobacz podobne

W Porcie Gdynia przeładowuje się wszystko

BS

Kazimierz Kamieński „Huzar” na monecie NBP

AB

Kontrakt na budowę promów dla polskich armatorów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie