Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Koniec zakazu korzystania z Odry

Zakaz korzystania z wód Odry zakończy się w poniedziałek o północy.

Tym samym od wtorku, życie przy Odrze będzie mogło wrócić do normy – poinformował na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zakaz obowiązywał od 12 sierpnia.

– Od kilku dni służby nie obserwują śniętych ryb, w związku z tym – po konsultacjach z ekspertami – zakaz można odwołać – dodał wojewoda: – W momencie, kiedy dzisiaj te warunki są na tyle dobre, że nie możemy już mówić o stanie kryzysu, to powracamy do normalnych reguł. 

Wojewoda podziękował także wszystkim służbom, które brały udział w walce z kryzysem na Odrze. 

Przypomnijmy, że rząd w związku z wprowadzeniem zakazu korzystania z rzeki, wypłaci odszkodowania m.in. dla przedsiębiorców – 3100 złotych.

Jak dodał Zbigniew Bogucki, to „pierwszy krok” i jest pole do dyskusji na temat dalszego wsparcia dla poszkodowanych. 

Według ustaleń specjalistów z Polski i Niemiec, katastrofę na Odrze mógł spowodować masowy zakwit złotej algi. Badania wciąż jednak trwają.

Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii – dr n. wet. Maciej L. Prost dodał, że żadnych toksycznych substancji ani w Odrze, ani w rybach, jak dotąd nie wykryto.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: lubuskie.pl

Zobacz podobne

Muzyczna uczta na „Darze Pomorza”

JJ

ORP Iskra kończy najdłuższy rejs

KM

Dobry wynik Akademii Morskiej w U-Multirank

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie