Polski Portal Morski
Aktualności

Obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w UE w godzinach szczytu. KE wniosła propozycję

Szefowa Komisji Europejskiej Usula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje wprowadzenie w UE obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gaz.

Von der Leyen w środę po południu wydała w Brukseli oświadczenie, w którym przedstawiła pomysły KE na walkę z kryzysem energetycznym. Jak zaznaczyła, Rosja jest niewiarygodnym dostawcą energii i manipuluje unijnymi rynkami energetycznymi.

Przyznała, że UE ma do czynienia z astronomicznymi cenami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm oraz ogromną zmiennością rynku.

„Dlatego przedstawiamy zestaw natychmiastowych środków, które ochronią wrażliwych konsumentów i przedsiębiorstwa oraz pomogą im się dostosować” – zaznaczyła.

KE proponuje m.in. limit cenowy na rosyjski gaz. „Cel tutaj jest bardzo jasny. Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny z Ukrainą” – powiedziała.

Dodała też, że KE zaproponuje „obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu” w UE. „Aby to osiągnąć, będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi” – powiedziała. Szefowa KE nazwała to „inteligentnym oszczędzaniem energii elektrycznej”.

Von der Leyen chce, żeby firmy produkujące energię elektryczną po niskich kosztach, na przykład z niskoemisyjnych źródeł, co przynosi wysokie dochody, ale jednocześnie „nie odzwierciedla ich kosztów produkcji” – „przekierowały” te „nieoczekiwane zyski”, aby „wesprzeć słabszych ludzi i firmy”.

Jak dodała, „to samo musi dotyczyć nieoczekiwanych zysków firm związanych z paliwami kopalnymi”.

„Firmy naftowe i gazowe również osiągnęły ogromne zyski. Dlatego zaproponujemy wkład solidarnościowy dla firm paliw kopalnych, ponieważ wszystkie źródła energii muszą pomóc w rozwiązaniu tego kryzysu. Państwa członkowskie powinny zainwestować te dochody we wsparcie gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji” – zaznaczyła.

Dodała, że przedsiębiorstwa energetyczne muszą być wspierane, aby radziły sobie ze zmiennością rynków. KE chce „ułatwić wsparcie płynności” przez państwa członkowskie dla firm energetycznych. „Zaktualizujemy nasze tymczasowe ramy, aby umożliwić szybkie dostarczanie gwarancji państwowych” – powiedziała.

„Nasza jedność i nasza solidarność zapewnią, że zwyciężymy!” – podkreśliła. „Czasy są ciężkie. Jestem jednak przekonana, że Europejczycy mają siłę gospodarczą, wolę polityczną i jedność, aby utrzymać przewagę” – podsumowała.

Źródło: PAP Fot.: Thinkstockphotos

Zobacz podobne

Adamczyk: duża część Polaków przekonała się do takich inwestycji jak Via Carpatia czy przekop Mierzei

BS

Duży trawler od stoczni Karstensen Shipyard Poland

BS

953 metry – taką długość ma tunel drążony pod Świną

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie