Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Rozpoczęło się poszerzanie nadbałtyckich plaż

Trwają prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. W kolejnych miesiącach rozpoczną się refulacje plaż na Westerplatte i w Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku – wydobywany jest w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego

Na początku września rozpoczęła się refulacja plaży w Gdańsku Brzeźnie. Jak przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, plaża zostanie poszerzona na odcinku od wejścia nr 34 do wschodniej strony molo w Brzeźnie, czyli wejścia nr 52. Wskazała również, że prace mają zakończyć się w październiku.

We wrześniu mają rozpocząć się również prace na półwyspie Westerplatte. Jak wskazała Kierzkowska: „Urobek zostanie odłożony przed opaską brzegową na około kilometrowym odcinku”.

W listopadzie rozpocznie się także kolejny etap refulacji plaży w Gdyni Orłowie. Plaża zostanie poszerzona od molo do granicy z Sopotem.

Pierwszy etap zakończył się przed wakacjami i obejmował kilometrowy odcinek od Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni. Wykorzystano ponad 100 tys. m3 piasku. „Prace przebiegły sprawnie, co umożliwiło udostępnienie szerszej plaży w wakacje, a także funkcjonowanie Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni” – podkreśliła Kierzkowska.

Dodała, że jest to największa refulacja w historii Orłowa. Brzeg, przy obu etapach, zostanie wzmocniony łącznie 250 tys. m3 piasku.

Działania Urzędu Morskiego w Gdyni w celu poszerzenia orłowskiej plaży są skutkiem niszczycielskich sztormów, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego br.

Przed sztormami fragment orłowskiej plaży w Gdyni miał kilkanaście metrów szerokości. Później – kilkanaście centymetrów. Wówczas rzeczniczka UM w Gdyni przekazywała, że na odcinku 300 metrów od mola w Orłowie w kierunku Sopotu „plaża zniknęła, a na pozostałych 200 metrach zostało jej ok. 50 proc.”.

Poza poszerzaniem plaż w Trójmieście, Urząd Morski w Gdyni planuje na przełomie września i listopada refulacje w Jastrzębiej Górze i Karwieńskich Błotach.

„Materiał, który zostanie użyty do tych prac pochodzić będzie z pogłębiania wewnętrznego toru wodnego i budowy obrotnicy wykonywanych w ramach modernizacji układu falochronów Portu Północnego w Gdańsku” – wskazała rzeczniczka UM w Gdyni.

Podkreśliła również, że w ramach tego projektu przewidziano łącznie ok. 3 mln m3 urobku nadającego się do zasilenia brzegu.

„Refulacje z wykorzystaniem tego piasku wykonujemy +przy okazji+ tego dużego projektu hydrotechnicznego” – zaznaczyła.

Urząd zapewnia, że przez cały rok prowadzi działania, mające na celu ochronę brzegu przed sztormami. Głównym ich celem jest zapobieganie zniszczeniom i podtopieniom terenów zurbanizowanych.

W przyszłości, wzdłuż plaży w Orłowie, planowana jest budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg. Warte około 15 – 20 milionów zł prace planowane są na lata 2023-2024.

źródło PAP/ fot. Przemek Swiderski/Reporter/East News

Zobacz podobne

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek zawieszone do środy

MZ

Około 200 jednostek przeprawiło się Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną

KM

Współpraca służb na rzecz bezpieczeństwa morskiego

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie