Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Konsorcjum PGZ-Miecznik: Program budowy fregaty „Miecznik” przebiega zgodnie z harmonogramem

W sierpniu przyszłego roku rozpocznie się budowa pierwszej polskiej fregaty rakietowej „Miecznik”. Przedstawiciele konsorcjum odpowiedzialnego za realizację programu zapewnili w czwartek podczas targów MSPO, że realizacja zadania przebiega zgodnie z harmonogramem.

Program „Miecznik” zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki mają zwiększyć zdolności marynarki i pozwolić na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik weszły PGZ, należąca do PGZ Stocznia Wojenna oraz Remontowa Shipbuilding SA. Partnerami zagranicznymi w projekcie zostały firmy Babcock – odpowiedzialna za projekt platformy okrętu Arrowhead 140, Thales UK – główny dostawca podsystemów walki oraz firma MBDA UK, która dostarczy systemy obrony przeciwlotniczej.

Przedstawiciele konsorcjum podkreślili w czwartek podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, że pracę przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Pewne zmiany w harmonogramie są możliwe, ale jeżeli chodzi o główne kamienie milowe, czyli dostawę jednostek, pozostają bez zmian. Obecnie bardzo szczegółowo opracowujemy sekwencje i technologie produkcyjne. Czujemy się komfortowo z tym, aby rozpocząć produkcję w sierpniu przyszłego roku. Obie stocznie przygotowują infrastrukturę, ona na pewno będzie na czas – zaznaczył Cezary Cierzan, dyrektor programów morskich PGZ.

Według przedstawionego harmonogramu pierwsza jednostka powinna być zdana w 2028 r., kolejna w 2029 r., a trzecia w 2030 r.

Jednocześnie trwają pracę przygotowawcze w stoczniach – Remontowa Shipbuliding SA oraz Stoczni Wojennej PGZ.

Jesteśmy na etapie pracy, której nie widać – zwracał uwagę Paweł Lulewicz, prezes Stoczni Wojennej PGZ. – Przygotowujemy dokumentację na budowę infrastruktury – hal montażowych. Do końca października biuro projektowe ma przygotować dokumentację. Wtedy też wystąpimy o pozwolenie na budowę i rozpoczniemy wybór generalnego wykonawcy – powiedział prezes Lulewicz.

W listopadzie br. konsorcjum PGZ Miecznik przekaże Agencji Uzbrojenia projekt wstępny fregaty, jej wariantową cenę w zależności od wyposażenia oraz szczegółowy harmonogram produkcji. Podczas MSPO Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o bieżącym etapie realizacji programu budowy dla Marynarki Wojennej RP trzech fregat rakietowych Miecznik.

Fregaty rakietowe Miecznik będą najnowocześniejszymi okrętami Marynarki Wojennej RP. Mają nie tylko zwalczać wszelkiego typu statki powietrzne: od dronów, poprzez śmigłowce, po samoloty, lecz także okręty – zarówno nawodne, jak i podwodne – oraz cele naziemne.

Źródło: PAP Fot.: MON

Zobacz podobne

Akcja saperów w Gdyni

BS

Politechnika Morska w Szczecinie otrzyma dofinansowanie

BS

Pierwszy w Polsce statek do żeglugi po Wielkich Jeziorach Amerykańskich

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie