Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Konsorcjum PGZ-Miecznik: Program budowy fregaty „Miecznik” przebiega zgodnie z harmonogramem

W sierpniu przyszłego roku rozpocznie się budowa pierwszej polskiej fregaty rakietowej „Miecznik”. Przedstawiciele konsorcjum odpowiedzialnego za realizację programu zapewnili w czwartek podczas targów MSPO, że realizacja zadania przebiega zgodnie z harmonogramem.

Program „Miecznik” zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki mają zwiększyć zdolności marynarki i pozwolić na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, m.in. w zakresie zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej.

W skład konsorcjum PGZ-Miecznik weszły PGZ, należąca do PGZ Stocznia Wojenna oraz Remontowa Shipbuilding SA. Partnerami zagranicznymi w projekcie zostały firmy Babcock – odpowiedzialna za projekt platformy okrętu Arrowhead 140, Thales UK – główny dostawca podsystemów walki oraz firma MBDA UK, która dostarczy systemy obrony przeciwlotniczej.

Przedstawiciele konsorcjum podkreślili w czwartek podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, że pracę przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Pewne zmiany w harmonogramie są możliwe, ale jeżeli chodzi o główne kamienie milowe, czyli dostawę jednostek, pozostają bez zmian. Obecnie bardzo szczegółowo opracowujemy sekwencje i technologie produkcyjne. Czujemy się komfortowo z tym, aby rozpocząć produkcję w sierpniu przyszłego roku. Obie stocznie przygotowują infrastrukturę, ona na pewno będzie na czas – zaznaczył Cezary Cierzan, dyrektor programów morskich PGZ.

Według przedstawionego harmonogramu pierwsza jednostka powinna być zdana w 2028 r., kolejna w 2029 r., a trzecia w 2030 r.

Jednocześnie trwają pracę przygotowawcze w stoczniach – Remontowa Shipbuliding SA oraz Stoczni Wojennej PGZ.

Jesteśmy na etapie pracy, której nie widać – zwracał uwagę Paweł Lulewicz, prezes Stoczni Wojennej PGZ. – Przygotowujemy dokumentację na budowę infrastruktury – hal montażowych. Do końca października biuro projektowe ma przygotować dokumentację. Wtedy też wystąpimy o pozwolenie na budowę i rozpoczniemy wybór generalnego wykonawcy – powiedział prezes Lulewicz.

W listopadzie br. konsorcjum PGZ Miecznik przekaże Agencji Uzbrojenia projekt wstępny fregaty, jej wariantową cenę w zależności od wyposażenia oraz szczegółowy harmonogram produkcji. Podczas MSPO Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o bieżącym etapie realizacji programu budowy dla Marynarki Wojennej RP trzech fregat rakietowych Miecznik.

Fregaty rakietowe Miecznik będą najnowocześniejszymi okrętami Marynarki Wojennej RP. Mają nie tylko zwalczać wszelkiego typu statki powietrzne: od dronów, poprzez śmigłowce, po samoloty, lecz także okręty – zarówno nawodne, jak i podwodne – oraz cele naziemne.

Źródło: PAP Fot.: MON

Zobacz podobne

Indonezja/ Dowódcy: marynarze z zaginionego okrętu mają tlen do soboty

AB

GAZ-SYSTEM podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe

Autor

Białe i czerwone róże na wodach Cieśniny Gibraltarskiej w hołdzie gen. Sikorskiemu i poległym razem z nim w katastrofie

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie