Polski Portal Morski
Aktualności

Port Gdańsk: budowa terminalu zbożowego zajmie ok. 1,5 roku

Sama budowa terminalu zbożowego w Gdańsku zajmie 1,5 roku, a jego roczna przepustowość wyniesie ok. 2,5-3 mln ton – przekazał w czwartek wiceprezes Morskiego Portu Gdańsk Sławomir Michalewski.

Michalewski poinformował dziennikarzy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że sama budowa terminalu zbożowego zajmie 1,5 roku. Wyjaśnił, że w porcie jest 26 ha; przypomniał, że w 2004-2005 r. Kanadyjczycy próbowali tu zbudować terminal pod import zboża z Kanady do Polski. Stoją tam silosy, w których można składować łącznie 120 tys. ton zboża.

Michalewski poinformował, że port ma pozwolenie na budowę terminalu, a w niedługiej perspektywie prawdopodobnie ogłoszony zostanie przetarg. Pytany o przepustowość takiego terminalu wyjaśnił, że wyniosłaby ona ok. 2,5 do 3 mln ton zboża.

Według wiceprezesa w 2022 roku wszystkie polskie porty mogą eksportować ok. 9 mln ton zbóż (razem z ukraińskim zbożem).

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk Spółka Akcyjna powstał w 1998 roku jako spółka prawa handlowego i działa na podstawie ustawy o portach i przystaniach morskich oraz Kodeksu spółek handlowych. Zastąpił on Zarząd Portu Gdańsk SA i kontynuuje tradycje poprzedników oraz jest jedynym podmiotem zarządzającym portem. Udziałowcami spółki są: Skarb Państwa, gmina Gdańsk oraz uprawnieni pracownicy.

Źródło: PAP Fot.: envato

Zobacz podobne

Rosyjskie samoloty wojskowe stworzyły zagrożenie dla lotnictwa cywilnego nad Bałtykiem

BS

Dostawy węgla do świnoujskiego portu. „Wszystko jest zapięte na ostatni guzik”

KM

Niezależenie od tego, kto będzie sprawował rządy w Polsce, budowa portu kontenerowego w Świnoujściu powinna być kontynuowana

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie