Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Wojna w Ukrainie zmieniła transport, to szansa dla polskich portów 

Wojna w Ukrainie całkowicie zmieniła szlaki transportowe w Polsce i Europie. Polska infrastruktura portowa i kolejowa jest poddawana dużej próbie. To jednocześnie szansa dla Polski na wzmocnienie pozycji i stanie się alternatywą dla portów czarnomorskich.

Eksperci dyskutowali na ten temat podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Adrian Mazur, dyrektor Departamentu Strategii Transportu w Ministerstwie Infrastruktury poinfrmował, że Komisja Europejska przychylnie patrzy na plany wypracowania nowego korytarza sieci bazowej przez terytorium Polski, którego odnogi zostaną uzupełnione o terytorium Ukrainy.

„Ten korytarz, te elementy punktowe infrastruktury jak Port w Gdańsku, Warszawa i wyjście na Odessę, wyjście na Mariupol, wyjście na Kijów, to jasno pokazuje, że również z poziomu Brukseli ten kierunek ma kluczowe znaczenie” – tłumaczył Mazur.

Jak zauważył wiceprezes Portu Gdańsk, gdyby nie zakończona przez PKP PLK ogromna inwestycja na zapleczu portu, jaką jest stacja Port Północny z 26 torami, dziś nie bylibyśmy w stanie wywozić węgla, który w ogromnych ilościach przypływa do Polski.

Michalewski podkreślił, że w ostatnich miesiącach w Gdańsku o ponad 60 proc. wzrósł przeładunek węgla i o ponad 40 proc. ropy naftowej. Dodał, że przez port eksportowana jest m.in. stal i zboże. Jeśli chodzi o zboże, to przez port w Gdańsku przetransportowano ok. 1 mln ukraińskich płodów rolnych.

Jak podkreślił wiceprezes, w ub.r. w gdańskim porcie przeładowano 53 mln ton towarów.

„W tym roku będzie to z pewnością ok. 60 mln ton” – zauważył.

źródło PAP/ fot. Port Gdańsk

Zobacz podobne

PGNiG uruchomiło nową kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego

BS

„Dziewczyny na fali” – III edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

KD

Kolejny tydzień na budowie tunelu w Świnoujściu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie