Polski Portal Morski
Aktualności

ORP Albatros z wyróżnieniem specjalnym

Wręczeniem nagród Defender zakończył się w piątek 30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Tragach Kielce. Podczas uroczystej gali przyznano nagrodę specjalną prezydenta oraz wyróżnienia ministrów poszczególnych resortów.

Byłem przekonany, że salon w tym roku będzie rekordowy, tak też się stało. W wydarzeniu wzięło udział 613 firm z 33 krajów świata. W sumie w targach uczestniczyło aż 60 delegacji, 39 krajów. Odnotowaliśmy rekordową liczbę zwiedzających – tę naprawdę imponującą ekspozycję obejrzało 19 tys. osób. Te dni wypełniły prezentacje, rozmowy, ważne wizyty i decyzje – mówił prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

Do nagrody Defender zgłoszono 64 produkty 75 firm. Przyznano 13 nagród w tym nagrodę specjalną Prezydenta RP oraz wyróżnienia ministrów poszczególnych resortów.

Nagrodę specjalną Prezydenta RP otrzymał system pasywnej lokacji opracowany przez konsorcjum: PIT-RADWAR S.A. (lider) z Warszawy; AM TECHNOLOGIES Sp. z o.o. Sp.k. z Warszawy; Politechnika Warszawska.

Wręczono również dziesięć statuetek Defender. Nagrodzono m.in. firmę PCO S.A. z Warszawy za głowicę optoelektroniczną GOS-1. Wśród nagrodzonych produktów znalazł się także LOTR – Lekki opancerzony transporter rozpoznawczy wykonywany przez konsorcjum firm, którego liderem jest AMZ-KUTNO S.A.

Z kolei wyróżnienie specjalne wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej za nowoczesny niszczyciel min, okręt projektu 258-ORP Albatros otrzymało konsorcjum, w którym liderem jest Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska.

ORP Albatros to drugi z serii, nowoczesny niszczyciel min, który powstał na zamówienie Marynarki Wojennej RP w stoczni Remontowa Shipbuilding SA. Jednostki służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Docelowo polskie siły zbrojne dysponować będą aż sześcioma okrętami tego typu. Pierwszy – ORP Kormoran przekazano w listopadzie 2017 roku, natmiast odbiór trzeciego okrętu – ORP Mewa spodziewany jest w listopadzie br. W czerwcu br. podpisano umowę na dostarczenie Marynarce Wojennej kolejnych trzech niszczycieli typu Kormoran II.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek zwracał uwagę, że tegoroczna edycja MSPO była „ze wszech miar szczególna”.

Po pierwsze z okazji jubileuszu 30-lecia, po drugie wystawy, która musiała powstać w szczególnych warunkach – trwającej za naszą wschodnią granicą wojny – mówił.

Zwracał uwagę, że tegoroczny MSPO przyniósł podpisanie wielu ważnych umów m.in. na dostawę dwóch dywizjonowych modułów ogniowych Regina z 48 samobieżnymi armatohaubicami „Krab”. Kontrakt opiewa na 3,8 mld złotych.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to ważne miejsce dla polskiego przemysłu i wystawców, którzy zechcieli pokazać, czym dysponują, jak daleko posunęły się prace nad kolejnymi rozwiązaniami i technologiami, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo Polski i całego świata – powiedział prezes PGZ.

Wszyscy chcielibyśmy, aby kolejne targi odbyły się w atmosferze pokoju i zakończonej wojny na Ukrainie, ale żeby tak się stało przez kolejne miesiące, musimy ciężko pracować i realizować wszystkie umowy, które zostały tu zawarte, ponieważ w ten sposób wymusimy bezpieczeństwo w Europie – dodał Chwałek.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 30 lat jest miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. Impreza organizowana jest w Targach Kielce.

W sobotę 10 września zaplanowano Dzień Otwarty MSPO. Na Wystawie Sił Zbrojnych, zatytułowanej „Obrona ojczyzny to zaszczytny obowiązek każdego żołnierza”, prezentowane będą pojazdy i maszyny obronne polskiej armii, a także spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Źródło: PAP Fot.: PRS

Zobacz podobne

Marina Puck po rozbudowie- w sobotę wielkie otwarcie.

PL

Wyłoniono wykonawcę układu drogowego do Portu Północnego w Gdańsku

KM

Grupa Azoty : import nawozów i tworzyw do UE uderza w rentowność europejskich producentów

Pio Su

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie