Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

 Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły 83 tys. osób

Statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły w tym sezonie 83 tys. pasażerów, czyli o blisko 10 tysięcy więcej niż w ubiegłym roku – poinformował wiceprezes ŻA Sławomir Aleksandrowicz.

„Ten sezon, tak jak i poprzedni zaczął się dla nas nieciekawie. Sytuacja pandemiczna w kraju ograniczyła ruch turystyczny w maju. Odbiliśmy natomiast frekwencję w miesiącach wakacyjnych. Latem, dzięki ładnej pogodzie, ruch był już zbliżony do tego z lat ubiegłych” – powiedział Aleksandrowicz.

Właściciele ŻA uważają, że liczba przewiezionych w tym roku pasażerów to dobry wynik. We wcześniejszych latach żegluga woziła w sezonie od 100 do 115 tys. turystów. Aleksandrowicz dodał, że w mniejszej liczbie z rejsów korzystali turyści z Litwy i innych sąsiednich krajów, jak Białoruś czy Rosja.

Największym zainteresowaniem wśród chętnych cieszył się, jak co roku „rejs papieski” do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W 1999 roku statkiem Serwy popłynął tam papież Jan Paweł II. Pasażerowie chętnie pływali także na Rospudę.

Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia, wykonuje czterema statkami. Największa jednostka „Swoboda” może zabrać na pokład 330 osób, „Serwy” i „Sajno” – po 200 osób. Nowy statek „Bystry”, który został zbudowany dwa lata temu, mieści 250 pasażerów.

Kompleks jezior i rzek augustowskich, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, uznawany jest za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znaczenie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku „Serwy” pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski.

źródło PAP / fot.żeglugaaugustowska

Zobacz podobne

Jak załoga jachtu I Love Poland radzi sobie w wyścigu treningowym?

AB

W Chinach zwodowano pierwszy z trzech hybrydowych statków dla European Car Carriers

BS

Anna Moskwa: wszystkie potrzebne ilości węgla są już zakontraktowane

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie