Polski Portal Morski
Aktualności

Budimex chce stawiać farmy wiatrowe na Bałtyku

„W partnerstwie z państwową francuską spółką energetyczną wystąpiliśmy o koncesję na stawianie wiatraków na morzu” – poinformował w Karpaczu prezes Budimeksu Artur Popko. Spółka ma też w planie zainstalowanie 100 punktów ładowania samochodów elektrycznych.

„Budimex od 2021 r. zdecydował się na inwestowanie swoich środków zarówno w wiatraki, jaki i fotowoltaikę, a więc odnawialne źródła energii, ale w dłuższej perspektywie patrzymy też na większe inwestycje – wiatraki na morzu. W związku z tym znaliśmy partnera, jedną z największych publicznych spółek energetycznych Francji, EDF (Electricite de France- red.), z którą wystartowaliśmy do uzyskania koncesji na wiatraki na morzu” – powiedział szef Budimeksu.

„Liczymy, że po uzyskaniu koncesji, będziemy mieli możliwość inwestowania w segmencie zielonej energii również pochodzącej z wiatraków na morzu” – dodał. 

Popko zwrócił uwagę, że Budimex w swojej strategii z 2021 r. założył również inwestycje w punkty ładowania samochodów elektrycznych. 

„W planie mamy zainstalowanie do końca 2024 roku 100 punktów ładowania samochodów” – zapowiedział. 

Szef Budimeksu odniósł się również do pytania o perspektywy branży budowlanej. Jego zdaniem przez najbliższe dwa lata perspektywa ta wygląda stabilnie.

„Firmy budowlane mają wypełnione portfele zamówień i do roku 2024 nie widzę żadnego zagrożenia. Natomiast po 2024 r., a więc w długiej perspektywie, widzimy zmniejszająca się ilość zamówień publicznych, na którą patrzymy z lekkim zaniepokojeniem” – powiedział. 

Zdaniem prezesa Budimeksu, bez zwiększenia środków na inwestycje budowlane perspektywa branży będzie wyglądała dużo słabiej, a branża będzie w dużo gorszej kondycji. 

„W tej chwili ustabilizowały się problemy z cenami materiałów. Natomiast oczywiście z dużym niepokojem patrzymy na to, co się wydarzy w okresie zimowym i później – zauważył Popko. – Natomiast poprzez to, że prowadzimy rozmowy z zamawiającymi, większość kontraktów została zwaloryzowana. Może nie w takim zakresie, jakby oczekiwali tego wykonawcy, pokryło to jednak częściowo koszty związane z zakupem materiałów budowlanych” – dodał. 

Przyznał jednocześnie, że branżę niepokoi sytuacja związana z brakiem środków z KPO oraz inflacja, ponieważ ma duży wpływ zarówno na koszty materiałów, jak i pracy.

Od wtorku w Karpaczu trwa XXXI Forum Ekonomiczne. W trakcie dorocznego sympozjum odbyło się w sumie ponad 300 wydarzeń – przede wszystkim debat z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu oraz kultury i nauki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”.

Źródło: PAP Fot.: PICSEL

Zobacz podobne

„Złoty spaw” na gazowym połączeniu Polska-Słowacja

JJ

Kalendarz Muzeum Marynarki Wojennej 2022

KM

Rosyjskie bezzałogowce ćwiczą w Kaliningradzie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie