Polski Portal Morski
Aktualności

Dania: Minister Rau odwiedził port instalacyjny dla farm wiatrowych

Jesteśmy zdeterminowani, by kontynuować w Polsce inwestycje w zieloną energię – powiedział we wtorek w mieście Ronne na Bornholmie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podczas odwiedzin w porcie instalacyjnym dla farm wiatrowych. Podkreślił, że liczy na ścisłą współpracę w tej dziedzinie z duńskimi partnerami.

Polski minister spraw zagranicznych od poniedziałku przebywa na wyspie Bornholm; we wtorek razem ze swoim duńskim odpowiednikiem Jeppe Kofodem odwiedził port instalacyjny dostarczający turbin wiatrowych, stanowiący docelowo zaplecze dla bałtyckich morskich farm wiatrowych.

Szefowie dyplomacji odwiedzili także m.in. bazę wojskową, gdzie stacjonują samoloty F-16.

Kofod w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że priorytetem zarówno dla jego kraju jak i całej Europy jest dziś uwolnienie się od energetycznej i surowcowej zależności od Rosji tak szybko jak tylko jest to możliwe. Aby tak się stało – przekonywał – należy postawić na odnawialne źródła energii i rozwijać morskie farmy wiatrowe.

To, co tu widzimy to przyszłość dla regionu, dla Polski i dla Danii – podkreślił Kofod.

Minister zaznaczał, że gdy w Danii jest wietrznie, jego kraj jest nie tylko samowystarczalny pod względem produkcji prądu, ale też ma nadwyżki, które eksportuje do krajów europejskich

Rau podkreślał wagę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwom Europy po rosyjskim ataku na Ukrainę. Zapewnił, że Polska bierze i będzie brała udział w przedsięwzięciach, mających na celu zmianę miksu energetycznego, takich jak polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe, którego uroczystą inaugurację zaplanowano na 27 września.

Przypomniał też o trwającej współpracy polskich i duńskich firm w kwestii rozwoju farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Jak zaznaczył, duńska firma Oersted w ramach joint venture współpracuje już z PGE przy budowie i eksploatacji dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Zdecydowaliśmy się uznać morską energetykę wiatrową za część naszej produkcji energii elektrycznej. Będzie to 13 proc. w 2030 i 19 proc. w 2040 roku – przypomniał szef polskiej dyplomacji.

Jesteśmy zdeterminowani by kontynuować w Polsce inwestycje w zieloną energię – zaznaczył Rau.

Podkreślił, że liczy na ścisłą współpracę w tej dziedzinie z duńskimi partnerami.

We wtorek minister Rau i szef duńskiej dyplomacji Kofod odwiedzili też wspólnie na Bornholmie duńską bazę samolotów F-16 oraz 3. Batalion Rozpoznawczy Pułku Huzarów Gwardii.

Źródło: PAP Fot.: MSZ

Zobacz podobne

Polskie barki desantowe LCT Mk5 i LCM Mk3

BS

ITF i ETF pomagają ukraińskim marynarzom

BS

Gdańsk/ Statek Rix Gulf pływający pod portugalską banderą uderzył w jednostkę Urzędu Morskiego Zodiak II

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie