Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Kolejna dostawa LNG dla PGNiG dotarła do terminalu w Kłajpedzie

To już 5. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa do terminalu w Kłajpedzie na Litwie. Gazowiec Diamond Gas Metropolis dostarczył z USA ok. 90 mln m3 gaz ziemny po regazyfikacji.

Litewski gazoport, zarządzany przez Klaipedos Nafta, jest drugim po Terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie PGNiG odbiera dla Polski gaz ziemny.

Dostawa amerykańskiego gazu to kolejny krok w kierunku dalszej integracji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego rynków gazu w tej części Europy.

Zarządzany przez Klaipedos Nafta terminal LNG jest jednym z kluczowych elementów litewskiej infrastruktury energetycznej. Jego uruchomienie w 2014 roku stworzyło warunki do powstania rynku gazu ziemnego na Litwie, dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego całego regionu.

Współpraca pomiędzy PGNiG i KN w zakresie LNG rozpoczęła się już dwa lata temu. Od kwietnia 2020 r. PGNiG jest wyłącznym użytkownikiem należącej do litewskiej spółki stacji przeładunkowej LNG w porcie w Kłajpedzie, skąd gaz jest dostarczany do odbiorców w postaci skroplonej za pomocą autocystern. Pierwsza dostawa z terminalu w Kłajpedzie miała miejsce w maju tego roku.

źródło PGNiG / fot. http://www.shipspotting.com

Zobacz podobne

ORLEN dynamicznie rozwija się w Norwegii, by zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski

PL

Departament Stanu zaniepokojony ograniczeniem żeglugi na Morzu Czarnym

BS

Otwarto most na Białce w Trybszu

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie