Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Gazociąg podmorski Baltic Pipe z decyzją na użytkowanie

WWINB wydał decyzję na pozwolenie użytkowania obiektów w ramach etapu I rozbudowy węzła przesyłowego i połączenia gazociągu Baltic Pipe z istniejącą infrastrukturą – poinformował w czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Jak przypomniano w przesłanym PAP komunikacie, „Polska jest w trakcie największej w historii rozbudowy systemu przesyłowego gazu”; projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie od października 2022 r. nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim.

W komunikacie podano, że w środę, 14 września, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję na pozwolenie użytkowania obiektów w ramach etapu I rozbudowy węzła przesyłowego i połączenia gazociągu Baltic Pipe z istniejącą infrastrukturą. Jak wskazano, decyzja ta obejmuje obiekty budowlane i instalacje na terenie Terenowej Jednostki Eksploatacji Węzeł Przesyłu Odolanów oraz obiekty budowlane rozbudowy Tłoczni Gazu Odolanów wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podkreślił w czwartek, że „bezpieczeństwo energetyczne Polski jest priorytetem dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego”. „Baltic Pipe to strategiczny projekt, dzięki któremu wzrośnie nasza niezależność gazowa” – dodał.

Tłocznia w Odolanowie jest jednym z kluczowych elementów tego procesu. Rozbudowa tłoczni gazu jest związana ze wzrostem przesyłu gazu ziemnego realizowanego za pomocą istniejącego systemu przesyłowego poprzez m. in. wykorzystanie pełnej przepustowości dla zwiększonych ilości dostaw gazu do Polski z różnych kierunków. Za rozbudowę polskiego systemu przesyłowego odpowiedzialny jest GAZ-SYSTEM S.A.

Inwestycja jest realizowana na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego z 10 lutego 2020 r., który udzielił pozwolenia na budowę inwestycji towarzyszącej inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu pn. „Rozbudowa Tłoczni Gazu Odolanów”.

źródło PAP/ fot.Gaz System

Zobacz podobne

Nowe Laboratorium Hydroakustyki na UMG

BS

WOPR z nowym sprzętem. Będzie bezpieczniej na kąpieliskach

KM

Nowe urządzenie do bezpiecznego wykrywania zatopionych materiałów niebezpiecznych

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie