Polski Portal Morski
Aktualności Ważne Żegluga

Otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej demonstracją uniezależnienia od Rosji

Media w USA odnotowały sobotnie otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej, notując symboliczną datę inauguracji i jej cel, jakim jest uniezależnienie się od Rosji. O wydarzeniu napisał m.in. „Washington Post”.

„Wydarzenie zostało zaplanowane, by zaznaczyć 83. rocznicę sowieckiej inwazji Polski podczas II wojny światowej i by symbolicznie zademonstrować koniec wpływu Rosji na gospodarkę i rozwój regionu, który graniczy z rosyjską ekslawą Kaliningradu” – notuje w depeszy agencja Associated Press. Artykuł zamieściły m.in. „Washington Post”, portal telewizji ABC i tygodnika „US News & World Report”.

Autorzy cytują wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który stwierdził, że wynoszący 2 mld zł koszt inwestycji zwróci się w postaci rozwoju regionu i wzrostu wartości ziemi dzięki wpływom z turystyki i handlu. Odnotowano też słowa Jarosława Kaczyńskiego, który oznajmił, że przekop oznacza „początek czwartego polskiego portu (Elbląga)”.

Agencja informuje, że kanał pozwoli na skrócenie żeglugi z Bałtyku do Elbląga o 100 km i spowoduje, że wpłynięcie na Zalew Wiślany nie będzie wymagało zezwolenia władz rosyjskich. Dodaje jednak, że dostępu do Elbląga nie będą miały statki towarowe, dopóki nie zostanie pogłębione dojście do portu, co jest przedmiotem sporu między władzami miasta i rządem. 

źródło PAP/ Fot. DK

Zobacz podobne

 W Sztokholmie żaglowiec „Dar Młodzieży” promuje Dni Dziedzictwa Polskiego

BS

DCT Gdańsk z rekordowym wynikiem

KM

Naftoport przeładował w marcu 3,2 mln ton ładunków

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie