Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie podbija Grecję !

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch (do niedawna Chór Akademii Morskiej w Szczecinie) po raz kolejny zdobywa najwyższe nagrody.  

Podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu „Music and Sea”, który odbył się w miniony weekend w greckiej Paralii, zespół zwyciężył w dwóch kategoriach: Mixed Choir oraz Folk, uzyskując jednocześnie najwyższą punktację spośród wszystkich chórów uczestniczących w konkursie. W rywalizacji wzięły udział chóry m.in. z Bułgarii, Finlandii, Rumunii, Słowacji, Polski, Serbii, Macedonii. 

Chór zaprezentował bardzo wymagający, ambitny i zróżnicowany repertuar, czym podbił serca jurorów oraz entuzjastycznie reagującej publiczności. W programie znalazły się m.in utwory napisane i zadedykowane specjalnie Chórowi Politechniki Morskiej w Szczecinie, w tym kompozycja Zuzanny Falkowskiej „I see the Sea”, która została wykonana premierowo. Jury szczególnie doceniło muzykalność, nienaganną intonację, wyjątkową wrażliwość oraz nieprzeciętny kontakt z dyrygentką.  

„Zagraniczne festiwale zawsze niosą za sobą ogromny ładunek emocjonalny. Z jednej strony jest to nieopisana ekscytacja – szczególnie po tak długiej przerwie w koncertowaniu poza granicami naszego kraju spowodowanej pandemią, z drugiej strony rywalizacja zawsze wiąże się z odrobiną tremy i niepewności. Nigdy nie wiemy, jak odbierze nas publiczność, z kim przyjdzie nam rywalizować. Nie da się jednak ukryć, że grecka – a w zasadzie międzynarodowa – publiczność była naprawdę wyjątkowa. Nieopisany entuzjazm, mnóstwo życzliwych słów i wzruszeń zawsze sprawiają, że początkowe napięcie szybko znika. To właśnie takie reakcje, jak nic innego dodają skrzydeł – i utwierdzają nas w tym, że każda minuta spędzona na próbie jest tego warta.” – mówi Klaudia Nowak, chórzystka. 

Do tej pory Chór zdobył ponad 70 głównych nagród na festiwalach w kraju oraz za granicą. Złote laury chórzyści przywieźli m.in. z Tajwanu, Japonii, Kanady, Czech, Słowacji czy Litwy. W czerwcu tego roku zespół zdobył Grand Prix XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie. To wyróżnienie zapewniło im nominację do wąskiego grona kandydatów do prestiżowej nagrody – Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Konkurs odbędzie się już niebawem, bo pod koniec listopada w Poznaniu.  

„Jestem ogromnie dumna z postępów moich chórzystów, którzy z niezwykłą cierpliwością i prawdziwym oddaniem pracowali na ten sukces” – mówi dyrygentka Sylwia Fabiańczyk- Makuch. To prawdziwa radość móc dzielić tę samą pasję oraz spełniać marzenia z tak wspaniałą i zaangażowaną grupą osób.” 

Aktualnie zespół prowadzi nabór – wszyscy zainteresowani rozwijaniem swojej muzycznej pasji, uczestnictwem w nietuzinkowych projektach medialnych, koncertach ze znanymi  artystami, krajowych i zagranicznych festiwalach mogą przyjść na przesłuchania już na początku października. Więcej informacji znaleźć można na stronie http://chor.am.szczecin.pl/nabor/ oraz na facebookowej stronie zespołu.  

Dodatkowo, już 24 października w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza odbędzie się koncert z autorskiego cyklu „Wspólne Brzmienia”. Tym razem Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zaprosił do współpracy Tomasza Organka wraz z zespołem. Ostatnia pula biletów jest nadal dostępna w serwisie bilety.fm. 

źródło / fot. mat. prasowy

Zobacz podobne

Bulwary przy Siennej Grobli przekazane miastu

KM

Do końca tygodnia droga w tunelu pod Świną będzie gotowa

BS

Świnoujście otrzymało 20 mln zł rekompensaty

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie