Polski Portal Morski
Aktualności

Niemcy wydali 500 mln euro na drogę wodną. Chodzi o połączenie Berlina ze Szczecinem

To inwestycja potrzebna, by utrzymać połączenie wodne między Berlinem a portem morskim w Szczecinie. Nowa podnośnia statków Niederfinow na kanale Odra-Hawela jest już gotowa i wkrótce zostanie oddana do użytku.

Pierwsza śluza windowa została zbudowana w tym miejscu w latach 1927–1934. Różnica poziomów pomiędzy górnym a dolnym odcinkiem kanału wynosi 36 metrów. Statki są podnoszone i opuszczane za pomocą czterech mechanizmów zębatkowych w wypełnionej wodą olbrzymiej wannie.  

W 1992 podjęto decyzję o wybudowaniu nowej podnośni, obok tej już istniejącej. Realizacja wartej 500 mln euro inwestycji przeciągała się w czasie, a sama budowa trwała 14 lat. Ostatecznie konstrukcja jest już gotowa, a oficjalną inaugurację zaplanowano na 4 października.

Federalne Ministerstwo Transportu podkreśla, że nowa podnośnia jest niezbędna, by utrzymać połączenie wodne między Berlinem a portem morskim w Szczecinie.

źródło TVP Info/ fot.fot. Meißner/ullstein bild via Getty Images

Zobacz podobne

Kolejny etap rozwoju Portu Kołobrzeg

KM

Neutralizacja przedmiotów wybuchowych w okolicy Niechorza

BS

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” sp. z o.o. ogłasza postępowanie kwalifikacyjne

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie