Polski Portal Morski
Aktualności

Światowe media opisują otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników „Washington Post”, „Le Figaro” czy „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.

Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną demonstruje uniezależnienie Polski od Rosji – pisze AP w artykule opublikowanym m.in. przez amerykański dziennik „Washington Post”, portale telewizji ABC i Euronews czy hongkońską gazetę „South China Morning Post”.

„Wydarzenie zostało zaplanowane, by zaznaczyć 83. rocznicę sowieckiej inwazji Polski podczas II wojny światowej i by symbolicznie zademonstrować koniec wpływu Rosji na gospodarkę i rozwój regionu, który graniczy z rosyjską eksklawą Kaliningradu” – zaznaczono w depeszy, którą umieszczono również na stronach indyjskich dzienników „The Hindu” i „Hindustan Times” czy w wielu regionalnych mediach amerykańskich, takich jak portale dzienników „Star Tribune”, „The Buffalo News” czy lokalne stacje telewizji Fox i CBS.

„Chodziło o to, by ta droga symbolicznie była otwarta, by nie trzeba było pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny” – agencja AFP cytuje w swojej depeszy wypowiedziane na ceremonii otwarcia kanału słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Artykuł AFP ukazał się m.in. na portalach największych francuskich dzienników: „Le Figaro” i „Les Echos” czy stacji TF1, ale również w mediach kanadyjskich, belgijskich czy nadającej z Dubaju telewizji Al-Arabijja.

Agencja Bloomberga w swojej informacji zwraca z kolei uwagę na wygłoszone podczas otwarcia przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. „Dzisiaj, po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy poważnym państwem”, ponieważ „nikt nie jest w stanie nas zatrzymać w tego rodzaju inicjatywach i potrafimy skończyć to, co rozpoczęliśmy” – cytuje Kaczyńskiego.

Budując kanał Polska wykopała sobie wolność i niezależność od Rosji – komentuje w niedzielę niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Gazeta przypomina, że o budowie kanału myślał już w XVI wieku polski król Stefan Batory, a później król Prus Fryderyk Wielki. Do sprawy powrócił „znacznie później, w 2006 r., ówczesny szef rządu Jarosław Kaczyński” – zaznacza „FAZ”.

Przez wieki Elbląg był ważnym portem Morza Bałtyckiego, ale w 1945 roku, kiedy granice zostały zmienione po II wojnie światowej, miał pecha. Zalew Wiślany, łączący Elbląg z otwartym morzem, został podzielony między Polskę i Związek Radziecki, i przebiegała przez niego silnie strzeżona granica – przypomina z kolei niemiecka regionalna rozgłośnia publiczna MDR. Podkreśla, że w wyniku tych zdarzeń „polski port w Elblągu stracił znaczenie”, co zmieni się teraz, gdy Elbląg zyska połączenie z Bałtykiem z pominięciem Rosji. MDR zaznacza, że otwarcie kanału powinno się też przyczynić do rozwoju turystycznego mniejszych portów Zalewu i ściągnąć do nich żeglarzy z Niemiec i Skandynawii.

Rząd PiS „wybrał symboliczną datę na dzisiejszą inaugurację: 17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski Wschodniej podczas II wojny światowej, wkrótce po inwazji niemieckiej na zachodzie 1 września. Wojna na Ukrainie nadaje projektowi, który rozpoczął się w 2018 roku, nowe znaczenie polityczne” – pisał z kolei w sobotę portal publicznej niemieckiej rozgłośni Deutschlandfunk.

Na symbolikę daty otwarcia kanału zwraca również uwagę artykuł w holenderskim dzienniku „De Telegraaf”. „17 września 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę, dzieląc ten kraj z nazistowskimi Niemcami, które zaatakowały z zachodu dwa i pół tygodnia wcześniej” – przypomina ta największa niderlandzka gazeta. Zaznacza, że nowy kanał uniemożliwi już wykorzystywanie przez Rosję własnego przejścia przez Mierzeję Wiślaną do wywierania presji na Polskę, co działo się np. w latach 2006-2010, gdy Rosja zakazała wszelkiego ruchu żeglugowego na Zalewie Wiślanym.

Polska otworzyła w sobotę nowy kanał, dzięki czemu statki płynące z Bałtyku do Zalewy Wiślanego nie będą musiały prosić władz rosyjskich o zezwolenie na przejście przez Cieśninę Piławską – podkreśla w swojej informacji amerykańska agencja UPI.

Otwarcie przekopu mimo deszczowej pogody przyciągnęło setki osób z polskimi flagami – relacjonuje z kolei turecka agencja Anatolia. Zwraca uwagę na przemówienie prezydenta Dudy, który mówił o tym, że wynoszące 2 mld zł koszty tej inwestycji będą się zwracały dzięki wzrostowi wartości okolicznych ziem oraz rozwojowi – poprzez handel, biznes i turystykę – położonych nad Zalewem miast i portów.

Utworzona dzięki kanałowi droga wodna jest na razie dostępna tylko dla małych łodzi, ale po jej ukończeniu do portu w Elblągu będą mogły zawijać jednostki o długości do 100 i szerokości do 20 m – pisze z kolei portugalska agencja Lunsa w artykule cytowanym przez wiele mediów, m.in. dziennik „Diario de Noticias” czy portalu Observador.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Za 5 miesięcy otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję,właśnie zakończono główne prace w śluzie

BS

Gdańsk: Nocne utrudnienia na trasie do portu

KM

Rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej – 7 mld zł na inwestycje

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie