Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Portugalia/ Media: nowy kanał żeglugowy Polski to kolejny krok zrywania rosyjskich więzów

Zainaugurowany przez władze Polski kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej to kolejny krok Warszawy w zrywaniu więzów z jej byłym okupantem – Rosją, twierdzą portugalskie media.

Dziennik “JM” oraz radio Observador przypomniały, że przez blisko pół wieku Polska znajdowała się pod rządami Moskwy po zakończeniu II wojny światowej, a już w pierwszych tygodniach po jej wybuchu bolszewicka Rosja wspólnie z hitlerowskimi Niemcami dokonała agresji na swojego sąsiada.

Portugalscy komentatorzy odnotowują, że sobotnia ceremonia inauguracji kanału, “bez którego istnienia Polska musiała prosić rosyjskie władze o pozwolenie na wypłynięcie na Bałtyk z portu w Elblągu”, zbiegła się w czasie z 83. rocznicą bolszewickiej agresji na Polskę.

“W ten sposób Warszawa pokazała symbolicznie, że Moskwa nie ma już zdania w sprawie gospodarki i rozwoju tego regionu Polski”, oceniło portugalskie radio.

Lizbońska rozgłośnia odnotowała, że uruchomienie nowego kanału żeglugowego uniezależniającego Polskę od Moskwy zbiega się w czasie z mocnym poparciem Warszawy dla walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainy.

“Polska, członek UE i NATO, bardzo mocno popiera (podczas tej wojny – PAP) Kijów”, podsumował Observador.

źródło PAP/ fot. Polska Morska

Zobacz podobne

Bandera na ORP Wilia

KM

Jaki będzie koszt budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną?

BS

CARGOTOR złożył wniosek o dofinansowanie budowy Parku Logistycznego Małaszewicze

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie