Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Uczniowie ZSM ze Świnoujścia oczarowani kanałem przez Mierzeję Wiślaną i uroczystym śluzowaniem

Uczniowie Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia z dyrektorką placówki uczestniczyli w uroczystym otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. – Czuliśmy się zaszczyceni udziałem w tak ważnym wydarzeniu – przyznaje pani dyrektor Marzena Gańcza. – Nasi młodzi uczniowie nie kryli emocji i zadowolenia. Otrzymali imienne zaproszenia od pana ministra Marka Gróbarczyka. To nagroda za ich dobre wyniki w nauce.

Wśród przedstawicieli Zespołu Szkół Morskich, którzy wzięli udział w otwarciu kanału żeglugowego był m.in. Władysław Skoromnyj, Ukrainiec, uczeń IV kl. Technikum, kierunku informatycznego.

Wciąż jestem przyjemnie zaskoczony  z powodu wyjazdu na otwarcie tego kanału, przepełniają mnie emocję – przyznaje. – Tam panowała taka atmosfera, której nie można opisać, trzeba to tylko odczuć. Byłem zdumiony słuchając wypowiedzi wysoko postawionych osób. Ogarnia mnie duma, że Polska nieustannie idzie do przodu i ciągle się rozwija.

Aurelia Burza z IV kl., przyszły technik logistyk, również nie ukrywa, że udział w wydarzeniu był dla niej ogromny zaszczytem. –  Dużym zaskoczeniem dla nas, reprezentantów Szkoły Morskiej w Świnoujściu, był moment, w którym Pan Prezydent Andrzej Duda podszedł do nas i uścisnął nam dłonie. Było to nowe, pozytywne przeżycie które na długo zapadnie w mojej pamięci.
Tomczyk Łukasz z kl. IV, przyszły technik nawigator morski był pod wrażeniem uroczystości otwarcia ale też przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pan Prezydent dobrze podsumował całość pomysłu, inwestycji i wykonania tegoż przedsięwzięcia – stwierdził Łukasz. – Osobiście uważam, że przekop Mierzei Wiślanej będzie od teraz ważnym symbolem w Polsce oraz jej historii.
Młody człowiek był pod wrażeniem uczestników wydarzenia. – Na uroczystości pojawiły się najważniejsze osoby w państwie, z rządu i służb mundurowych – wyliczał. W tym przedstawiciele szkół morskich i administracji morskiej. Całe wydarzenie przebiegało w obecności Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej Nakła nad Notecią, które swoimi utworami umilały i upiększały całą uroczystość.
Radości z udziału w uroczystym otwarciu kanału żeglugowego i oczarowania Kapitanatem Portu Nowy Świat nie kryli też pozostali reprezentanci ZSM w Świnoujściu, Aurelia Burza z klasy 4 i Marcel Bahryj  klasy 3 kierunku technik logistyk oraz Szymon Maksymowicz z klasy , przyszły technik mechanik okrętowy. Udział w historycznym wydarzeniu traktowali jako emocjonującą przygodę i ogromne wyróżnienie.

Emocje tych młodych ludzi związane z udziałem w tak ważnym wydarzeniu, i możliwość spotkania najważniejszych osób świata polityki w naszym kraju, ale też gospodarki morskiej, uczelni branżowych są zrozumiałe – przyznaje Marzena Gańcza, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. – Mnie się również udzielały. Warto podkreślić, że oni zapracowali na taką formę wyróżnienia swoimi wynikami w nauce. Cieszę się, że pan minister Marek Gróbarczyk pamiętał o naszej szkole, i że mogliśmy wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. To z pewnością będzie dodatkową motywacją dla tych młodych ludzi do dalszej nauki i wytężonej pracy.
PJ

Fot. ZSM

Zobacz podobne

Wrak z dna Motławy będzie pływać do Szkocji po beczkowaną whisky

BS

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2022

KM

Prezydent Duda decyzja USA, w tym zmiana stanowiska prezydenta ws. Nord Stream 2 była zaskakująca

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie