Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Uczniowie ZSM ze Świnoujścia oczarowani kanałem przez Mierzeję Wiślaną i uroczystym śluzowaniem

Uczniowie Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia z dyrektorką placówki uczestniczyli w uroczystym otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. – Czuliśmy się zaszczyceni udziałem w tak ważnym wydarzeniu – przyznaje pani dyrektor Marzena Gańcza. – Nasi młodzi uczniowie nie kryli emocji i zadowolenia. Otrzymali imienne zaproszenia od pana ministra Marka Gróbarczyka. To nagroda za ich dobre wyniki w nauce.

Wśród przedstawicieli Zespołu Szkół Morskich, którzy wzięli udział w otwarciu kanału żeglugowego był m.in. Władysław Skoromnyj, Ukrainiec, uczeń IV kl. Technikum, kierunku informatycznego.

Wciąż jestem przyjemnie zaskoczony  z powodu wyjazdu na otwarcie tego kanału, przepełniają mnie emocję – przyznaje. – Tam panowała taka atmosfera, której nie można opisać, trzeba to tylko odczuć. Byłem zdumiony słuchając wypowiedzi wysoko postawionych osób. Ogarnia mnie duma, że Polska nieustannie idzie do przodu i ciągle się rozwija.

Aurelia Burza z IV kl., przyszły technik logistyk, również nie ukrywa, że udział w wydarzeniu był dla niej ogromny zaszczytem. –  Dużym zaskoczeniem dla nas, reprezentantów Szkoły Morskiej w Świnoujściu, był moment, w którym Pan Prezydent Andrzej Duda podszedł do nas i uścisnął nam dłonie. Było to nowe, pozytywne przeżycie które na długo zapadnie w mojej pamięci.
Tomczyk Łukasz z kl. IV, przyszły technik nawigator morski był pod wrażeniem uroczystości otwarcia ale też przemówienia prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Pan Prezydent dobrze podsumował całość pomysłu, inwestycji i wykonania tegoż przedsięwzięcia – stwierdził Łukasz. – Osobiście uważam, że przekop Mierzei Wiślanej będzie od teraz ważnym symbolem w Polsce oraz jej historii.
Młody człowiek był pod wrażeniem uczestników wydarzenia. – Na uroczystości pojawiły się najważniejsze osoby w państwie, z rządu i służb mundurowych – wyliczał. W tym przedstawiciele szkół morskich i administracji morskiej. Całe wydarzenie przebiegało w obecności Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Orkiestry Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej Nakła nad Notecią, które swoimi utworami umilały i upiększały całą uroczystość.
Radości z udziału w uroczystym otwarciu kanału żeglugowego i oczarowania Kapitanatem Portu Nowy Świat nie kryli też pozostali reprezentanci ZSM w Świnoujściu, Aurelia Burza z klasy 4 i Marcel Bahryj  klasy 3 kierunku technik logistyk oraz Szymon Maksymowicz z klasy , przyszły technik mechanik okrętowy. Udział w historycznym wydarzeniu traktowali jako emocjonującą przygodę i ogromne wyróżnienie.

Emocje tych młodych ludzi związane z udziałem w tak ważnym wydarzeniu, i możliwość spotkania najważniejszych osób świata polityki w naszym kraju, ale też gospodarki morskiej, uczelni branżowych są zrozumiałe – przyznaje Marzena Gańcza, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. – Mnie się również udzielały. Warto podkreślić, że oni zapracowali na taką formę wyróżnienia swoimi wynikami w nauce. Cieszę się, że pan minister Marek Gróbarczyk pamiętał o naszej szkole, i że mogliśmy wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. To z pewnością będzie dodatkową motywacją dla tych młodych ludzi do dalszej nauki i wytężonej pracy.
PJ

Fot. ZSM

Zobacz podobne

Podpisano kontrakt na sprzedaż Grecji trzech francuskich fregat

BS

Zbudowali kajak z… betonu. Chcą wygrać regaty

BS

Emisje metanu z Nord Stream 2 mogą być „jeszcze gorsze od spalania węgla”

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie