Polski Portal Morski
Aktualności

100 lat Portu Gdynia

Od 100 lat Port Gdynia buduje przyszłość miasta, gospodarki, biznesu. Jest generatorem rozwoju regionu i polską bramą na świat. Branża morska i działalność portu nadają charakter miastu, którego tradycja i przeszłość, dotychczasowy i przyszły dorobek, są nierozerwalnie powiązane.

W 1920 r., na mocy ustaleń traktatu wersalskiego, Polska odzyskała utracony w trakcie zaborów dostęp od morza.

Do pełnej suwerenna niezbędne były kluczowe decyzje gospodarcze, które pozwoliłyby uzyskać niezależność gospodarczego kraju. Jak powiedział Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy portu i miasta Gdyni: „Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy postępu i dobrobytu swym obywatelom”.
Inżynier Tadeusz Wenda zarówno wskazał miejsce realizacji budowy Portu Gdynia, jak i zaprojektował oraz nadzorował jego budowę.
W swoim sprawozdaniu pisał:
„Najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą” – argumentował swój wybór choćby tym, że Gdynia ma korzystne warunki hydrograficzne, jest osłonięta od wiatrów, a niedaleko znajduje się stacja kolejowa.

23 września 1922 r. sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni. 23 września minie sto lat od daty uznawanej za początek Portu Gdynia – budowanego przez wiele pokoleń Polaków okna na świat Niepodległej Polski.

Zarząd Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. pragnie w sposób uroczysty świętować dostojny jubileusz portowy, a także zachować dla potomnych pamięć o ludziach, którzy swoim zapałem, wiedzą oraz niespotykanym entuzjazmem przyczynili się do powstania i rozwoju tej najważniejszej inwestycji odrodzonej Polski.

Źródło/fot.: Port Gdynia

Zobacz podobne

Finneco III w Porcie Gdynia

KM

Rozpoczęły się Ragaty Bałtyckie

BS

Pomorski Związek Żeglarski nowym armatorem „Pogorii”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie