Polski Portal Morski
Aktualności

100 lat Portu Gdynia

Od 100 lat Port Gdynia buduje przyszłość miasta, gospodarki, biznesu. Jest generatorem rozwoju regionu i polską bramą na świat. Branża morska i działalność portu nadają charakter miastu, którego tradycja i przeszłość, dotychczasowy i przyszły dorobek, są nierozerwalnie powiązane.

W 1920 r., na mocy ustaleń traktatu wersalskiego, Polska odzyskała utracony w trakcie zaborów dostęp od morza.

Do pełnej suwerenna niezbędne były kluczowe decyzje gospodarcze, które pozwoliłyby uzyskać niezależność gospodarczego kraju. Jak powiedział Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy portu i miasta Gdyni: „Polska bez własnego wybrzeża morskiego i bez własnej floty nie będzie nigdy ani zjednoczona, ani niepodległa, ani samodzielna gospodarczo i politycznie, ani szanowana w wielkiej rodzinie państw i narodów, ani zdolna do zabezpieczenia warunków bytu, pracy postępu i dobrobytu swym obywatelom”.
Inżynier Tadeusz Wenda zarówno wskazał miejsce realizacji budowy Portu Gdynia, jak i zaprojektował oraz nadzorował jego budowę.
W swoim sprawozdaniu pisał:
„Najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą” – argumentował swój wybór choćby tym, że Gdynia ma korzystne warunki hydrograficzne, jest osłonięta od wiatrów, a niedaleko znajduje się stacja kolejowa.

23 września 1922 r. sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni. 23 września minie sto lat od daty uznawanej za początek Portu Gdynia – budowanego przez wiele pokoleń Polaków okna na świat Niepodległej Polski.

Zarząd Spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. pragnie w sposób uroczysty świętować dostojny jubileusz portowy, a także zachować dla potomnych pamięć o ludziach, którzy swoim zapałem, wiedzą oraz niespotykanym entuzjazmem przyczynili się do powstania i rozwoju tej najważniejszej inwestycji odrodzonej Polski.

Źródło/fot.: Port Gdynia

Zobacz podobne

Ukraina/ Naftohaz: będziemy się domagać nałożenia sankcji na operatora Nord Stream 2

KM

Rozpoczęto wiercenie otworów, by mrozić grunt !

BS

Orlen Lietuva z Grupy Orlen przejęła jedyny terminal przeładunkowy przy granicy z Polską

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie