Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Polska Morska TV Ważne

Największy okręt wojenny jaki odwiedził Gdynię

13 września Port Gdynia odwiedził największy okręt od czasów II wojny światowej. USS Kearsarge – bo o nim mowa, to jeden z największych amerykańskich okrętów desantowych .

Okręt desantowy klasy Wasp USS Kearsarge jest okrętem flagowym 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA. Statek ma 257 metrów długości i 60 metrów szerokości, może poruszać się z prędkością 22 węzłów (41 km/h). Jest uzbrojony w standardowe dla klasy Wasp uzbrojenie wielozadaniowego amfibijnego okrętu szturmowego. Załoga statku liczy ponad 2 000 osób, ale na pokładzie przebywa jednocześnie do 1 500 jej członków.

Zobaczcie jak prezentował się ten olbrzymi okręt w Gdyńskim porcie !

Wizyta miała na celu przede wszystkim uzupełnienie zaopatrzenia i wypoczynek załogi.

Na pokładzie okręt wiezie m.in. śmigłowce UH-1V i AH-1Z. Może przenosić sześć samolotów Harrier II lub F-35B Lightning II. W zależności od zadania może także e przewozić wielozadaniowe zmiennowirnikowce pionowego lub krótkiego startu i lądowania typu MV-22B Osprey, ciężkie śmigłowce CH-53E Super Stallion, czy śmigłowce użytkowe UH-1Y Venom.

Jednostka dysponuje suchym dokiem, z którego mogą „wylatywać” m.in. szybkie desantowe poduszkowce lub – po jego zalaniu – wypływać konwencjonalne środki transportowe, np. kutry i łodzie desantowe.

Przypomnijmy, USS Kearsarge brał udział w wiosennych ćwiczeniach NATO Baltops, na Bałtyku.

– Od kilku miesięcy trwa wzmożenie działań US Navy i US Marine Corps na Bałtyku. Są na nim amerykańskie niszczyciele, okręty desantowe oraz jednostki pomocnicze. Amerykańskie okręty w 2022 roku już kilkakrotnie zawijały do polskich portów. W maju i w czerwcu w Gdyni był niszczyciel  USS Gravely (DDG 107), w czerwcu w Gdańsku był zbiornikowiec USNS Patuxent (T-AO 201), a w lipcu zbiornikowiec USNS Leroy Grumman (T-AO 195) był najpierw w Gdańsku, a później w Gdyni. Wrzesień natomiast będzie stał pod znakiem wizyt jednostek desantowych – podkreśla w swoim artykule na łamach branżowego portalu obronnego Defence24.pl analityk Jarosław Ciślak.

źródło media/ fot. flickr.com

Zobacz podobne

Statkom budującym Baltic Pipe zostało kilka kilometrów do polskiego brzegu

BS

Polimery Police. Zakończył się montaż dachu na pierwszym ze zbiorników na propan

AB

Najwyższa choinka na „Darze Młodzieży”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie