Polski Portal Morski
Aktualności

Węgiel z importu płynie i będzie płynął

Węgiel z importu płynie i będzie płynął do kraju – oświadczyła w czwartek minister klimatu Anna Moskwa w Zakopanem. Jak dodała, na rynek powinno trafić ok. 5 mln ton odsianego.

Spółki, które otrzymały polecenie importu węgla, zakontraktowały już 80 proc. planowanej ilości. Jest to tyle, że po przesianiu sprowadzonego węgla powinno pozostać ok. 5 mln ton węgla nadającego się do użytku w gospodarstwach domowych – dodała minister. Prezes Rady Ministrów nakazał importowanie węgla spółkom PGE Paliwa i Węglokoks.

Jak przypomniała minister klimatu, że do Polski obecnie jest importowany głównie węgiel z Kolumbii, sprowadzany już wcześniej na cele energetyczne. Jest jednak poddawany procesowi odsiewania, miał energetyczny trafia do spółek energetycznych, a odsiany grubszy węgiel – do gospodarstw domowych. Jak dodała minister, w przypadku węgla kolumbijskiego grubsza część stanowi ok. 30 proc. „W przypadku Indonezji, Australii i RPA jest to ok. 20 proc” – zaznaczyła Anna Moskwa.

Jak podkreślała, cały proces importu został zaplanowany w ten sposób, żeby na rynek trafiło 5 mln ton przesianego, grubszego węgla. „Te 5 mln ton to jest więcej, niż szacowaliśmy, że rynek potrzebuje” – zaznaczyła minister.

Anna Moskwa poinformowała też, że rząd planuje wprowadzić dodatki energetyczne dla użytkowników pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego.

Źródło: PAP Fot.: archiwum

Zobacz podobne

Okrętowa Grupa Zadaniowa na Zatoce Pomorskiej

BS

AIDAmar pierwszym wycieczkowcem w tym sezonie

BS

Rosyjska Flota Czarnomorska osłabiona po stracie samolotów na Krymie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie