Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG dementuje: nie ma problemu z dostawą gazu dla Baltic Pipe

PGNiG odniosła się do pojawiających się w mediach doniesień o problemach z zapełnieniem gazociągu Baltic Pipe gazem. W dzisiejszym oświadczeniu spółka zapewnia, że „wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 100 procentach”.

Ponadto podała, że dostawy gazu na sezon grzewczy 2023/2024 są także zabezpieczone. Wszelkie informacje pojawiające się w prasie na temat problemów związanych z gazem dla Baltic Pipe spółka nazwała nieprawdziwymi.
„Podkreślamy, że PGNiG w ostatnich tygodniach zabezpieczyło dodatkowe kontrakty na zakup gazu od firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o czym informowaliśmy przy okazji konferencji wynikowej za I półrocze i II kw. 2022 roku. Dzięki temu Spółka posiada wolumeny gazu do gazociągu Baltic Pipe na poziomie, który gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania (wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe), będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w nadchodzącym sezonie grzewczym” – czytamy w dzisiejszym oświadczeniu na stronie PGNiG.


Spółka oświadczyła, że prowadzi rozmowy z norweskimi dostawcami w sprawie umów długoterminowych. To właśnie Norwegia ma być głównym kierunkiem, z którego Polska będzie czerpać gaz dla Baltic Pipe, który według zapowiedzi ma zostać uruchomiony 29 września 2022 roku. Przepustowość gazociągu ma wynosić 2-3 miliardy m3 od października. Od początku 2023 roku natomiast ma ona wzrosnąć do 10 miliardów m3.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Podlaskie/ GDDKiA: ponowny przetarg na 13-km odcinek S61 Via Baltica

KM

Eksperci: Baltic Pipe to mniej podatności Polski na szantaż energetyczny

BS

Modernizacja polskiej części systemu przesyłowego Baltic Pipe

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie