Polski Portal Morski
Aktualności

Gdynia pamięta o Polskim Państwie Podziemnym

83 lata temu utworzono Polskie Państwo Podziemne, które było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Członkowie organizacji walczyli z okupantami i dążyli do odzyskania niepodległości. Prowadzili także działalność informacyjną i propagandową. We wtorek, 27 września w Gdyni odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające powstanie tych tajnych struktur naszego państwa.  

Polskie Państwo Podziemne działało podczas II wojny światowej na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów. Wszystko zaczęło się pod koniec września 1939 roku, kiedy w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej pod nazwą Służba Zwycięstwu Polski. Za datę jej powstania przyjmuje się 27 września. SZP przekształcono później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Celem organizacji była walka o odzyskanie niepodległości.

Każdego roku wiele miast upamiętnia powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Wśród nich jest także Gdynia. Tegoroczne miejskie uroczystości odbyły się we wtorek, 27 września przed pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Kościuszki. W obchodach wzięli udział m.in.: samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej czy uczniowie i nauczyciele z gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego. Następnie zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia.

– Obchodzimy 83. rocznicę powołania pierwszych struktur konspiracyjnych w czasie II wojny światowej. Polskie Państwo Podziemne, którego podstawą były tajne organizacje wojskowe, w 1944 roku liczyło 380 tys. ludzi. Było najpotężniejszą organizacją wojskową w całej okupowanej Europie. Świadczy to o wielkim umiłowaniu Polaków do wolności i walki o niepodległość. Cieszę się, że wśród nas są młodzi ludzie. Najmłodsi powinni wiedzieć, że ich dziadkowie to ci bohaterowie, którzy przysłużyli się do tego, abyśmy mogli żyć w wolnej, niepodległej  Polsce i spotykać się w tym miejscu. Dziękuję wszystkim za przybycie na tę uroczystość – powiedział prof. Jerzy Grzywacz, prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Gdyby nie tysiące osób, dla których wolność była rzeczą najważniejszą, o którą walczyli każdego dnia, losy naszego kraju mogłyby się potoczyć inaczej. Historia naszego kraju pokazuje, że nie było rzeczy niemożliwych i że mamy w sobie zakorzenione bohaterstwo, które okazujemy w życiu codziennym. Dlatego każdego dnia musimy przypominać o tym, jak ważna jest wolność dla kolejnych pokoleń – mówił podczas uroczystości Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

W uroczystościach z okazji 83. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego wzięli udział m.in. (od lewej): Jakub Ubych - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, radny miasta Zenon Roda, wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk, prof. Jerzy Grzywacz - prezes okręgu pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Krystyna Kodymowska „Stokrotka” - uczestniczka powstania warszawskiego, Helga Łukaszewska - prezes gdyńskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz przedstawiciele Marynarki Wojennej RP // fot. Magdalena Czernek

Podczas uroczystości został także odczytany apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Nie zabrakło również wspólnej modlitwy. Na koniec uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Obchody uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Uroczystościom towarzyszyło dodatkowe wydarzenie. Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej zostali pasowani na uczniów.

Źródło/fot.: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/gdynia-pamieta-o-polskim-panstwie-podziemnym,568495

Zobacz podobne

Prezes Grupa Azoty: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem „zielonych” aktywów grupy

AZ

Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 w Uniwersytecie Morskim w Gdyni

PL

Popiersie bohaterskiego admirała można podziwiać w Muzeum Marynarki Wojennej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie