Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Największy rozładunek w Porcie Szczecin

Masowiec Apolo, który przypłynął do Portu Szczecin przywiózł 38 tys. ton nawozów. To rekord, bo do tej pory tak dużego ładunku nie dostarczyła tu żadna jednostka. Statek zacumował przy nabrzeżu Gliwickim.

Prace związane z przystosowaniem nabrzeży portowych do nowych parametrów toru wodnego jeszcze się nie zakończyły, już jednak mogą być przy nich obsługiwane statki z większymi niż wcześniej ilościami ładunków.

Pod koniec zeszłego roku Port Szczecin obsłuzono jeden statek z 32 tysiącami ton mocznika, to była największa jednostka powyżej 30 tysięcy ton. Dzięki modernizacji toru wodnego w tym roku obsłuzono ich już 13.

Aktualnie przy nabrzeżu Gliwickim stoi statek, który przypłynął z 38 tysiącami ton. Jak widać pogłębiony tor wodny przynosi już efekty.

Dotychczas obowiązywały przepisy, że statek o długości powyżej 200 m i szerokości 32 m mógł wchodzić do Szczecina z zanurzeniem około 8,6 m, a teraz 9,15 m.

Zbudowany w 2006 roku „Apolo” ma 225 m długości i 32 m szerokości. Jego nośność to ponad 77 tys. ton.

źródło Port Szczecin/ fot. VesselFinder

Zobacz podobne

Nowoczesne silniki dla trałowców projektu 207P

BS

Polski PCS zwiększy konkurencyjność naszych portów usprawniając transport, logistykę, spedycję

KM

Inwestycje w Grupie Orlen mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie