Polski Portal Morski
Aktualności

Nowy projekt wodorowy PGNiG i Politechniki Śląskiej z dofinansowaniem NCBiR

Eksperci PGNiG i Politechniki Śląskiej pracują nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wodoru w ramach projektu HydroSens. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Finansowanie przyznane przez NCBiR dotyczy programu „Niskotemperaturowe czujniki wodoru na bazie polikarbazolu i jego pochodnych” (HydroSens). Projekt koncentruje się na opracowaniu czujników (sensorów) do wykrywania wodoru w mieszaninach gazów, w tym zawierających gaz ziemny. Urządzenia te będą mogły być wykorzystywane m.in. do badania zawartości wodoru w mieszankach transportowanych sieciami dystrybucyjnymi i przesyłowymi.

W ramach Programu Wodorowego PGNiG realizujemy projekt InGrid – Power to Gas. Obejmuje on badania dotyczące produkcji wodoru z OZE i możliwości przesyłu tego paliwa z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego – mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Rozwoju.

– Czujniki, nad którymi pracujemy z naszym partnerem naukowym – Politechniką Śląską w ramach HydroSens, pozwolą nam na szybkie wykrywanie wodoru w instalacjach. Dzięki temu będziemy mogli monitorować jego optymalny poziom dla bezpieczeństwa i prawidłowego działania sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz innych instalacji wykorzystujących to paliwo – dodaje Wiceprezes Sekściński.

Innowacją projektu HydroSens jest zastosowanie półprzewodników polimerowych (tzw. polimerów przewodzących) jako materiału do produkcji sensorów wodoru. Obecnie do pomiaru wodoru w sieciach gazowych stosuje się chromatografy. Urządzenia te są jednak drogie i wymagają specjalistycznej obsługi. Czujniki, nad którymi pracuje konsorcjum PGNiG i Politechniki Śląskiej mają być tanie w produkcji, niezawodne i łatwe w obsłudze. Oprócz wykorzystania sensorów do szybkiego wykrywania wodoru w sieciach dystrybucyjnych, mogą one stanowić również element sterowników dla urządzeń przystosowanych do zasilania paliwami o zmiennym składzie, np. kotłów gazowych.

Istniejące sensory wodoru wykorzystują półprzewodniki nieorganiczne, których wytwórstwo wymaga licznych energo- i materiałochłonnych operacji jednostkowych, podczas gdy opracowywane przez nas sensory wytwarzane są z roztworów będących zdolnymi do wykrywania wodoru w powietrzu i innych gazach, np. w gazie ziemnymwyjaśnia prof. Tomasz Jarosz z Wydziału Chemicznego, kierownik zespołu wykonującego projekt w Politechnice Śląskiej.

Projekt został zgłoszony przez konsorcjum PGNiG i Politechniki Śląskiej w ramach europejskiego programu M-ERA.NET 3 Call 2021. Inicjatywa ta ma na celu wspieranie prac naukowych zmierzających do wzmocnienia europejskiej gospodarki i przemysłu dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów i technologii materiałowych. W M-ERA.NET 3 zaangażowanych jest 50 agencji finansujących badania w 36 państwach. Program wspierany jest również z środków Komisji Europejskiej.

Politechnika Śląska jest żywotnie zainteresowana projektami związanymi z technologiami wodorowymi, głównie z zielonym wodorem. Świadczy o tym jej uczestnictwo w Śląsko-Małopolskiej Dolinie Wodorowej, w Radzie Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej powołanej przez Ministra Klimatu i Środowiska oraz współpraca z przemysłem, w tym PGNiG.

Kierownikiem zespołu wykonującego projekt z ramienia Politechniki Śląskiej jest prof. Tomasz Jarosz z Wydziału Chemicznego. Kieruje on zespołem wykonawców z własnego wydziału i Wydziału Elektrycznego.

Źródło:/fot.: PGNiG

Zobacz podobne

UE/ KE daje zielone światło na fuzję Orlenu z Lotosem.

Autor

Przelot nad przekopem przez Mierzeję Wiślaną

AB

Pogłębianie toru wodnego z pokładu pogłębiarki Vox Amalia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie