Polski Portal Morski
Aktualności

Do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie 17 mln ton

Zakładamy, że do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton – poinformował w poniedziałek w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że do końca 2022 r. import węgla powinien sięgnąć ok. 11 mln ton.

Wicepremier, minister aktywów państwowych przypomniał, że podjął decyzję, aby dwie spółki – Węglokoks oraz PGE Paliwa – zwiększyły import węgla z zagranicy. „W wyniku tej decyzji, potem wzmocnionej jeszcze decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, do końca roku do Polski trafi ok. 11 mln ton węgla” – powiedział Sasin.

Wskazał, że importowany węgiel trafi do Polski głównie drogą morską. Dotychczas do Portu Gdańsk dotarło już 7.5 mln ton.

Minister zapewnił, że cały importowany do kraju węgiel będzie przesiany, a ok. 3,5 mln ton trafi na cele grzewcze dla gospodarstw domowych. Jak podkreślił, ta wielkość pozwoli pokryć ubytek węgla, jaki powstał po wprowadzeniu embarga na rosyjski surowiec.

Wicepremier zapewnił, że w dłuższej perspektywie, czyli do końca sezonu grzewczego w 2023 roku ilość importowanego węgla jeszcze się zwiększy. „Zakładamy, że ten import osiągnie wielkość 17 mln ton węgla” – wskazał.

„Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” – dodał.

Źródło: PAP Fot.: ZMPSIŚ

Zobacz podobne

Od stycznia 2023 r. Baltic Pipe będzie mógł tłoczyć 1,1 mln m sześc. gazu na godz.

BS

20 milionów na prace przygotowawcze Drogi Czerownej

BS

Horyzont II wyruszył na Spitsbergen 

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie