Polski Portal Morski
Aktualności

Neutralizacja niewybuchów w Zatoce Gdańskiej – ostrzeżenie RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w poniedziałek wiadomość do mieszkańców Gdyni i Sopotu ostrzegającą przed planowaną neutralizacją niewybuchów w Zatoce Gdańskiej. Od wtorku obowiązuje m.in. zakaz wchodzenia do wody na odcinku: Babie Doły – Sopot

RCB w alercie przesłanym do odbiorców telefonów komórkowych mieszkających w Gdyni i Sopocie poinformowało o neutralizacji niewybuchów.

„Uwaga! We wtorek od godz. 8 do 15 neutralizacja niewybuchu. Zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich na odcinku: Babie Doły – Sopot. Śledź komunikaty” – przekazało RCB w przesłanym alercie.

Operacja neutralizacji groźnych pozostałości po II wojnie światowej znalezionych w Porcie Gdynia rozpocznie się we wtorek i potrwa do poniedziałku.

Do wydobycia przez Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni są: dwie miny morskie typ GC, ważące po blisko tysiąc kilogramów, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz trzy bomby lotnicze o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowane wewnątrz portu.

Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich.

W promieniu 750 m od niewybuchów zlokalizowanych wewnątrz portu obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie (tarasy dachy, balkony, chodniki, ulice itp.). W tym czasie dopuszcza się przebywanie ludzi w budynkach, jednak z dala od okien i powierzchni przeszklonych.

Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona również na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły – Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza. Przebywanie w wodzie w godzinach operacji zagraża życiu i zdrowiu.

Na wodach Zatoki Gdańskiej będą obowiązywały określone przez Urząd Morski strefy bezpieczeństwa oraz ograniczenia w żegludze. Ograniczenia będą dotyczyły także korzystania z trójmiejskich plaż. W czasie operacji wprowadzony zostanie bezwzględny zakaz wchodzenia ludzi do wody.

Źródło: PAP Fot.: archiwum

Zobacz podobne

III edycja konferencji naukowej „Wojna i Morze” – od Średniowiecza po Współczesność

KM

Relacja z Kongresu Wodnego

BS

6 lat Terminalu LNG

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie