Polski Portal Morski
Aktualności

Prezes PGG: przyszłoroczne wydobycie węgla o milion ton większe od zakładanego

W przyszłym roku kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wyprodukują ok. 23,5 mln ton węgla; milion ton więcej niż zakładano w podpisanej niespełna półtora roku temu umowie społecznej dla górnictwa – zapowiedział we wtorek prezes największej górniczej spółki Tomasz Rogala.

„Procesy inwestycyjne związane ze zwiększeniem wydobycia zaczęły się już kilka miesięcy temu” – powiedział prezes PGG w porannej rozmowie na antenie Polskiego Radia Katowice. Przypomniał, że przygotowanie nowych frontów wydobywczych zajmuje około dwóch lat i wymaga nakładów rzędu 300 mln zł.

Prezes PGG podkreślił, że zwiększanie wydobycia węgla wymaga sprzyjającego otoczenia regulacyjnego – zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym. Chodzi m.in. o decyzję, czy w procesie transformacji energetycznej węgiel będzie traktowany jako równorzędne z gazem paliwo przejściowe. „Na razie to nie jest jasne ze strony Komisji Europejskiej; wręcz można powiedzieć, że nie” – ocenił Rogala.

Innym warunkiem inwestycji górniczych – mówił prezes – jest umożliwienie uzyskiwania koncesji na eksploatację nowych złóż. Zdaniem Rogali obecnie np. pozyskanie koncesji na wydobycie węgla ze złoża Imielin Północ jest praktycznie niemożliwe; przeciwni są mieszkańcy i samorządowcy. Jednocześnie polskie samorządy pytają PGG o możliwość zakupu polskiego węgla, znacznie tańszego od towaru z importu – zwrócił uwagę.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej zaznaczył, że aby inwestować w wydobycie węgla, niezbędne są gwarancje, że węgiel ten będzie miał odbiorców w dłuższym okresie czasu. „Polityka energetyczna, która funkcjonowała do tej pory, de facto destabilizowała krajową produkcję na rzecz dogmatycznie przyjętego tańszego importu; tylko że go dzisiaj nie ma” – mówił Rogala, przypominając, że krajowy węgiel jest dziś wielokrotnie tańszy od importowanego.

„Wszyscy poszukują polskiego węgla, który na dzisiaj może być produkowany w sposób rentowny i nie potrzebuje wsparcia” – powiedział szef górniczej spółki w Radiu Katowice.

Prezes PGG poinformował, że od początku tego roku sklep internetowy spółki, w którym sprzedawany jest węgiel opałowy na potrzeby gospodarstw domowych, sprzedał ok. 300 tys. odbiorców 1,1 mln ton węgla. „Co tydzień spółka produkuje i sprzedaje 50 tys. ton węgla opałowego” – powiedział Rogala, przyznając, że wobec olbrzymiego zapotrzebowania, kupno węgla w sklepie internetowym jest trudne.

„Apelujemy o spokój i niepoddawanie się emocjom (…). Węgiel jest cały czas produkowany; na rynku pojawia się też węgiel importowany” – mówił prezes.

Od ub. tygodnia PGG sprzedaje w e-sklepie – oprócz standardowych gatunków węgla opałowego – także miały węglowe, które oferowane są odbiorcom podczas oddzielnych sesji zakupowych w poniedziałki, środy i piątki. Podczas dwóch pierwszych sesji podaż miału przewyższyła popyt – chętnych było znacznie mniej niż oferowanego węgla. „Ta grupa produktowa może się rozpędzić; dopiero za kilkanaście dni będziemy widzieli to zapotrzebowanie” – skomentował prezes PGG.

Rogala zaznaczył, że wysokojakościowe miały węglowe mogą być spalane w piecach starszej generacji, których – jak ocenił – jest jeszcze w Polsce sporo.

Tłumacząc niedawne podwyżki cen węgla opałowego z PGG, prezes wyjaśnił, że wzrost cen wynikał wyłączenie ze zwiększenia niezależnych od spółki kosztów, m.in. cen energii, stali czy środków chemicznych. „Ten wzrost został przeniesiony w produkt” – przyznał Tomasz Rogala, szacując wzrost kosztów działalności PGG na 2,6 mld zł.

źródło PAP/ fot.PGG

Zobacz podobne

Wyjątkowy karabin przez lata leżał w magazynie. „Jedyny egzemplarz w Polsce”

Bartłomiej Czetowicz

Dawno, dawno temu… Historia Portów Szczecin – Świnoujście.

PL

Morska Straż Graniczna. Wyzwania nie tylko dla mężczyzn

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie