Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Rosyjskie jednostki w pobliżu polskiej platformy wiertniczej

„Dziennik Bałtycki” pisze, że w ubiegłym tygodniu na Bałtyku, w odległości kilkunastu mil morskich od jednej z polskich platform wiertniczych zarządzanych przez Lotos Petrobaltic SA należących do Grupy Orlen, operowały dwa rosyjskie żaglowce. Spółka zapewniła, że platformy są bezpieczne. Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku poinformował, że nie odnotował żadnego incydentu.

 Autor artykułu zwrócił uwagę, że „wzmożona obecność [rosyjskich] żaglowców” – była odnotowana w tygodniu, w którym rozszczelnieniu uległy gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. Dziennikarz przypomniał, że widziane w pobliżu polskich platform żaglowce – STS Siedow i STS Mir – to okręty rosyjskiej marynarki wojennej – jednostki szkoleniowe dla przyszłych jej oficerów. Na ich pokładach łącznie może przebywać ponad 440 załogantów, w tym zawodowi żołnierze. 

 „Dziennik Bałtycki” wyjaśnił, że rosyjskie żaglowce STS Mir i STS Siedow odpłynęły do Kaliningradu i Bałtyjska.  

Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku zapewnił, że jego jednostki pływające w sposób ciągły patrolują Bałtyk. Patrole nad polskimi obszarami morskimi wykonują także statki powietrzne Straży Granicznej. Z kolei Mikołaj Szlagowski, kierownik działu komunikacji zewnętrznej PKN Orlen S.A. przekazał „Dziennikowi Bałtyckiemu”, że „rejon posadowienia platform zarządzanych przez Lotos Petrobaltic SA należącej do Grupy Orlen jest stale monitorowany przez służbę cywilną (VTS Zatoka) zarządzaną przez dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni oraz przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego z Ministerstwa Obrony Narodowej”. Ponadto – zgodnie z wymogami prawa – w rejonie każdej z platform stacjonuje statek dozoru, który w razie naruszenia stref bezpieczeństwa informuje odpowiednie służby. 

źródło TVP info/ fot.Lotos

Zobacz podobne

KE deklaruje pomoc Mołdawii w przezwyciężeniu kryzysu gazowego po wygaśnięciu umowy z Gazpromem

BS

Bałtyk. Morze zielonej energii

PL

EKG: Port Gdańsk to gwarancja bezpiecznej i niezależnej Polski

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie