Polski Portal Morski
Aktualności

Gdynia/ Kolejna bomba lotnicza została zneutralizowana; wojsko będzie kontynuowało operację

Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni w środę wydobyli, a następnie zneutralizowali drugą bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. We wtorek wydobyto pierwszą bombę.

„Druga bomba lotnicza została zneutralizowana” – przekazał PAP, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Podkreślił, że podobnie jak we wtorek operacja przebiegła sprawnie. „Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – Nurkowie Minerzy 13. Dywizjonu Trałowców unieszkodliwili drugą z trzech 500-kilogramowych bomb lotniczych, która zalegała w porcie” – relacjonował.

Dodał, że bomba lotnicza najpierw była holowana, a następnie zneutralizowana ok. 5 km w głąb Zatoki Gdańskiej na wysokości Gdyni Redłowa.

Do wydobycia przez Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców z Gdyni pozostały: dwie miny morskie typ GC, ważące po blisko tysiąc kilogramów, które zalegają na podejściu do portu w Gdyni oraz jedna bomba lotnicza o wadze około 500 kilogramów, zlokalizowana wewnątrz portu.

Lewandowski powiedział, że ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe w czwartek operacja neutralizacji zostanie wstrzymana. „Będziemy ją kontynuować jak warunki pogodowe umożliwią bezpieczną realizację zadań” – wskazał.

W związku z tym, że we czwartek nie zostanie przeprowadzono neutralizacja nie obowiązuję strefy bezpieczeństwa wyznaczane we wtorek i w środę.

Cała operacja neutralizacji niewybuchów ma zakończyć się w poniedziałek.

Źródło: PAP Fot.: 8. FOW

Zobacz podobne

Amerykański sprzęt wojskowy przeładowany w gdyńskim porcie

BS

Gróbarczyk: prace nad budową kanału przez Mierzeję Wiślaną idą zgodnie z planem

BS

KGHM Polska Miedź S.A. wspiera walkę z pandemią. Spółka zakupiła sprzęt medyczny o wartości ponad 20 mln zł

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie