Polski Portal Morski
Aktualności Historia Ważne

Uczczenie pamięci członków załogi amerykańskiego samolotu znalezionego w Zalewie Szczecińskim

Zapraszamy do symbolicznego złożenia kwiatów 7 października 2022 r., na Zalewie Szczecińskim, w miejscu, gdzie polegli lotnicy, członkowie załogi zestrzelonego 7 października 1944 r. amerykańskiego samolotu. Tym symbolicznym gestem chcielibyśmy w uroczysty sposób upamiętnić bohaterskich pilotów, którzy zginęli 78 lat temu podczas walki z hitlerowskimi Niemcami.

Rejs przez Zalew Szczeciński do miejsca znalezienia szczątków bombowca rozpocznie się o godz. 12:00. Wezmą w nim udział dwie jednostki, które wypłyną z portu w Trzebieży. W wydarzeniu uczestniczyć będzie zespół odkrywców, nurków, historyków, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i spółek branży morskiej.

Historia Latającej Fortecy

7.10.1944 r. – bombowiec B-17G o numerze płatowca 44-8046 z 457 Grupy Bombowej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych został zestrzelony nad Zalewem Szczecińskim. Samolot prowadził formacje 149 bombowców B-17, a ich celem była fabryka benzyny syntetycznej
w Policach. Na pokładzie maszyny znajdowało się 11 członków załogi: pięciu lotników przeżyło katastrofę i trafiło do niewoli: James R. Luper, Norman A. Kriehn, William J. Morrow, Frederick

N. Asbell, John H. Derling. Ciała trzech zidentyfikowano i pochowano: Henry P. Loades, Edward
A. Jr. McNeal, John W. Koehler. Trzech członków załogi uznaje się do dzisiaj za zaginionych, a ich szczątki mogą znajdować się we wraku: Alfred W. Fischer, Gordon H. Haggard, Ancil U. Shepherd.

Z zachowanej relacji dowódcy płk Jamesa R. Lupera wiemy, że zadaniem bombowca B-17 było prowadzenie formacji i nawigacja w trudnych warunkach atmosferycznych. Samolot wykonywał bardzo ważne zadanie, na co wskazuje skład osobowy załogi, ponieważ z 11 lotników aż 8 stanowili oficerowie, zaś 3 pozostałych do podoficerowie wyżsi. Z relacji sierż. Alberta G. Williamsa z innego bombowca, który brał udział w Misji 133, dowiadujemy się, że płk James R. Luper kierował samolotem P.F.F. (Pathfinder Force), czyli jednostką wyposażoną w specjalistyczny radar H2X, zwany kolokwialnie Mickey.

Miejsce znalezienia wraku zostało wytypowane przez pracowników Muzeum Oręża Polskiego
w Kołobrzegu po analizie wszystkich dostępnych dokumentów oraz informacji dotyczących katastrofy samolotu B-17G o numerze płatowca 44-8046.

W trakcie prowadzonych prac badawczych na Zalewie Szczecińskiem jednostka Echo 2 znalazła wrak samolotu w pobliżu miejsca, gdzie Urząd Morski w Szczecinie podczas inwestycji ,,Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m” wydobył elementy amerykańskiego bombowca B-17.

Partnerzy projektu ,,Wraki Zalewu Szczecińskiego 2022”

  • Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza,
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu,
  • Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu,
  • Firma Escort,
  • Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service,
  • Katedra Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Muzeum Obozów Jenieckich,
  • Portal Polska Morska,
  • Klaster Morski Pomorza Zachodniego.

Fot.: archiwum

Zobacz podobne

„Sołdek” kończy 73 lata! Niezwykły statek Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wciąż bije rekordy popularności

BS

Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

PL

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie