Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Rozpoczęło się betonowanie kopuły zbiornika LNG w Świnoujściu

Dwa a może trzy dni ma potrwać w Świnoujściu betonowanie kopuły LNG. To dość skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie, bo na czas betonowania trzeba zamknąć niektóre ulice miasta.

Betonowanie kopuły zbiornika LNG w Świnoujściu rozpoczęło we wtorek. Zadanie ma potrwać dwa lub trzy dni. Do zabetonowania jest około 2800 m3, co przy założeniu, że jeden betonowóz to 8 m3, oznacza 350 kursów tych pojazdów. Ze względów technologicznych proces będzie miał charakter ciągły w zależności od warunków pogodowych, ale nie może zostać przerwany. Przy układaniu mieszanki betonowej i w nadzorze pracuje łącznie około 135 osób.

Na kopule ułożono około 900 ton stali zbrojeniowej. Kopuła zbiornika znajduje się na wysokości od 42 metra (okap) do 53 metra (zwornik). Beton jest podawany przez pięć pomp o zasięgu od 65 m do 80 m. Przy zworniku betonowanie będzie odbywać się z trzech dźwigów wieżowych.

Istotna w tym kontekście jest logistyka. W związku z prowadzonymi pracami na trasie kolejowej zamknięta została ul. N. Barlickiego na wysokości przejazdu kolejowego. Tym samym najbliższa droga dojazdu została wyłączona z ruchu. W rezultacie transport betonu będzie odbywać się przez osiedle Warszów tj. S3- ul. Ludzi Morza i ul. N. Barlickiego, gdyż jest to jedyna dostępna droga.

– Pragniemy zapewnić, iż dołożymy wszelkich starań, aby oddziaływania te w trakcie betonowania minimalizować – mówi Lucyna Roszyk z PORR SA, firmy która od dwóch lat realizuje inwestycję związaną z rozbudową części morskiej i lądowej Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Prace to element trwającej od dwóch lat rozbudowy Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, która ma być zakończona w końcówce 2023 roku, a warta jest 1,9 mld zł. Powstanie też nabrzeże statkowe do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG oraz już zwiększone zostały możliwości regazyfikacji LNG, czyli zmiany stanu skupienia paliwa z postaci skroplonej na gazową.

Źródło: Media Fot.: PORR S.A.

Zobacz podobne

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO z wizytą w Londynie

BS

Ukraina/ Drugi statek wypłynął z Odessy ukraińskim korytarzem humanitarnym

AZ

Pomorskie/ Woda zdatna do kąpieli we wszystkich kąpieliskach nad morzem i jeziorami

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie