Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ważne

Świnoujście. Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Morskich złożyli ślubowanie

W mury ZSM w Świnoujściu wstąpiło 124 uczniów klas pierwszych. Dziś, w obecności rodziców, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły i gości złożyli uroczyste ślubowanie.

Marzena Gańcza, dyrektor Zespołu Szkół Morskich witając gości, ale szczególnie uczniów klas I i ich rodziców przypomniała iż świnoujska placówka kształci młodzież na potrzeby gospodarki morskiej od 1960 roku. Przechodziła w tym okresie wiele przeobrażeń. Z trzyletniej szkoły zasadniczej, stała się szkołą średnią, której uczniowie, oprócz zawodu, mogą uzyskać świadectwo dojrzałości.

Mury naszej szkoły opuściło już przeszło 11 tysięcy absolwentów – podkreśliła dyrektor Gańcza. – Wielu z nich związało swą przyszłość z morzem, pływając na statkach, pracując w stoczniach i portach morskich. Duża grupa absolwentów uzyskał najwyższe szlify oficerskie. Obecnie kształcimy w 4 zawodach w Technikum Morskim: technik nawigator morski, technik mechanik okrętowy, technik informatyk, technik logistyk.


Dyrektorka placówki zapewniała, iż kadra szkoły od lat prowadzi działania podwyższające jakość nauczania i wychowania, co owocuje wysokimi wynikami kształcenia, bardzo dobrymi wynikami egzaminów zewnętrznych, osiągnięciami uczniów w olimpiadach i konkursach. O jakości pracy szkoły świadczą również wysoka wartość wskaźnika EWD, przyznane szkole certyfikaty, tytuły i odznaczenia, jak chociażby: certyfikat jakości kształcenia ISO 9001:2015, certyfikat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i tytuł „Zachodniopomorska Szkoła Jakości”, certyfikat Prezydenta RP „Promotor Ekologii” i „Mecenas Polskiej Ekologii”, a także odznaczenie „Za Zasługi dla Wynalazczości”.


W tym roku Technikum Morskie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, jako jedyna średnia szkoła morska, znalazła się w gronie najlepszych szkół w Polsce w rankingu Perspektyw, uzyskując „Srebrną Tarczę 2022”.

W tym prestiżowym ogólnopolskim rankingu punktuje się wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych szkoły dodała Marzena Gańcza podkreślając jednocześnie, iż Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu jest pierwszą i jak dotąd jedyną szkołą średnią, która posiada uprawnienia, zgodnie z wymogami Międzynarodowej Konwencji STCW, do szkolenia kadr morskich na poziomie operacyjnym żeglugi międzynarodowej. Umożliwia to absolwentom, po odbyciu nadzorowanej praktyki morskiej, uzyskanie dyplomów oficerskich.

Od 2018 roku, po 20 letniej przerwie ZSM stał się ponowie szkołą resortową. Organem prowadzącym jest obecnie Minister Infrastruktury. To umożliwiło placówce dalszy rozwój, wyposażenia szkoły zgodnie z wymogami konwencji STCW itd. Ministerstwo zapewniło fundusze na poprawę bazy lokalowej, socjalnej , modernizację sali gimnastycznej, pomieszczeń symulatora nawigacyjnego, świetlicy, wyremontowanie budynku warsztatów. Uczniowie zdobywają wiedzę w nowoczesnych laboratoriach, pracowniach i na symulatorach.

Dzięki dobrze wyposażonej bazie dydaktycznej szkoły oraz wysokim kwalifikacją kadry pedagogicznej, w kwietniu tego roku, certyfikat szkolenia kadr morskich do kształcenia na poziom operacyjny żeglugi międzynarodowej został przedłużony na kolejne cztery lata – podkreśliła pan dyrektor.

W podążaniu ku przyszłości ZSM nie zapomina o 62-cioletniej historii, chlubnej tradycji szkoły, pracy i zaangażowaniu wielu pokoleń pedagogów oraz dokonaniach wielotysięcznej grupy absolwentów.

Od 1987 roku patronem ZSM jest inż. Eugeniusz Kwiatkowski – chemik i ekonomista, minister przemysłu i handlu, minister skarbu, wicepremier w latach 1935-39. Pani dyrektor przypomniała słowa patrona: „Trzymajmy się morza! Jest to potrzeba i konieczność niezłomna całego państwa i całego społeczeństwa … Jest to najważniejsze nasze wyjście na świat, otwierane przez nas dla nieskrępowanej, wolnej, prawdziwej i uczciwej współpracy międzynarodowej”. Podkreśliła, iż był on zawsze wierny idei jedności narodu i poszanowania godności człowieka, w duchu wartości chrześcijańskich. – Jego życie uczy, że wielkość człowieka to jedność wiary, miłości i czynu – dodała.

A kierując się do uczniów pierwszych klas dyrektor ZSM powiedziała: „Jeżeli wypełnić treści Waszego życia słowami naszego patrona to odnajdziecie szczęście w swojej pracy i trudzie, a rezultaty waszych wysiłków przyczynią się do sukcesu każdego z Was, rozwoju gospodarki morskiej i naszej Ojczyzny”.
Po czym 124 młodych ludzi przystąpiło do ceremonii Ślubowania i pasowania na ucznia Zespołu Szkół Morskich.


W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Departamentu Edukacji Morskiej Ministerstwa Infrastruktury, władz miasta Świnoujścia, dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu, Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej, 12 Wolińskiego Dywizjonu Trałowców. Byli także przedstawiciele przedsiębiorstw i instytucji współpracujących ze szkołą, m.in. Żeglugi Świnoujskiej, Polskich Terminali i Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego, Zarządu Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście, Związku Sybiraków koła w Świnoujściu. Uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskową.

PJ

Zobacz podobne

Nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

KM

Terminal intermodalny Portu Gdynia w połowie dofinansowany z UE

KM

Prezes PGE: uwolnienie środków własnych na offshore jednym z celów nowej emisji akcji

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie