Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Ciężarowiec „Amoenitas” zacumował w szczecińskim porcie

W niedzielę, 9 października o godzinie 13.20 w szczecińskim porcie zacumował ciężarowiec „Amoenitas” . Statek przywiózł elementy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine), która będzie drążyła tunel na odcinku trasy S19 Rzeszów Południe – Babica. Jednostka wypłynęła z hiszpańskiego portu Santander 30 września.

„Amoenitas” to ciężarowiec uniwersalny o nośności 9963 ton zbudowany w Chinach w 2010 roku. Operatorem jednostki jest niemiecka firma SAL Heavy Lift GmbH. Teraz elementy maszyny TBM zostaną przełożone na barki, którymi dotrą do Opola, gdzie trafią na specjalne platformy, którymi będą przetransportowane do Babicy. Po złożeniu urządzenia, drążenie tunelu powinno rozpocząć się w przyszłym roku.

Droga ekspresowa S19 jest elementem międzynarodowego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. Długość trasy w Polsce wyniesie ponad 700 km. Tunel, który wydrąży przywieziona do szczecińskiego portu maszyna będzie miał 2255 metrów długości i składał się będzie z dwóch naw, które zostaną połączone 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym. Wykonany zostanie metodą mechanicznego drążenia tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m. Prace powinny zakończyć się w 2026 roku.

źródło Infomare / fot. TT GDDKiA Rzeszów

Zobacz podobne

MFW i Uniwersytet Oksfordzki uruchamiają platformę „PortWatch”

AB

69 proc. Polaków przekonanych, że kraj poradzi sobie bez rosyjskiego gazu

BS

Obajtek: udział rosyjskiej ropy w przerobie rafinerii PKN Orlen to mniej niż połowa

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie