Polski Portal Morski
Aktualności

Marynarze zakończyli udział w ćwiczeniu Northern Challenge 2022

W piątek 7 października, zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie organizowane przez Islandzką Straż Przybrzeżną pk. Northern Challenge 2022. W ćwiczeniu corocznie wzięli udział żołnierze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

W tegorocznej edycji ćwiczenia „Northern Challenge 2022” Siły Zbrojne RP reprezentowane były po raz kolejny przez Nurków Minerów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. Po raz pierwszy towarzyszył im mobilny zespół rozminowania  z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W ćwiczeniu wzięło udział 30 zespołów EOD (ang. Explosive Ordnance Disposal), specjaliści w zakresie rozpoznania oraz przedstawiciele amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI), w sumie ok. 400 osób z 15 państw członkowskich NATO.

Northern Challenge 2022 to międzynarodowe ćwiczenie pododdziałów EOD na co dzień zajmujących się rozpoznaniem, identyfikacją oraz neutralizacją zagrożeń pochodzących od przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Celem tego ćwiczenia był trening w zakresie działania specjalistycznych pododdziałów rozminowania w oparciu o realne zdarzenia terrorystyczne z użyciem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych IED (ang. improvised explosive device) w środowisku morskim oraz na lądzie.

Podczas ćwiczenia uczestnicy realizowali dwa lub trzy zadania w ciągu doby, które różniły się poziomem trudności. W trakcie pierwszych dni ćwiczenia unieszkodliwiano improwizowane urządzenia wybuchowe składające się z kilku komponentów, następnie zespoły zmagały się z zaawansowanymi technologicznie IED. Zadania realizowane były w oparciu o infrastrukturę lotniska w Keflaviku oraz sąsiadujące porty handlowe i rybackie.

Źródło: https://www.wojsko-polskie.pl/8fow/articles/aktualnosci-w/northern-challenge-2022/

Fot.: 8. FOW

Zobacz podobne

GAZ-SYSTEM: powstała Rada Naukowa

PL

Jest pomysł na lepsze zabezpieczenie przed sztormami orłowskiej plaży. Jakie rozwiązanie zapowiada Urząd Morski w Gdyni?

KM

Morawiecki: gazoport, Baltic Pipe i tunel w Świnoujściu pokazują czym jest racja stanu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie