Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Masowce napęedzane siłą wiatru

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) poinformował, że wprowadził do eksploatacji pierwszy na świecie masowiec „Shofu Maru” wykorzystujący specjalny system napędu wiatrowego z twardym żaglem.

Statek zbudowała japońska stocznia Oshima Shipbuilding. 235-metrowy masowiec o nośności 98 671 DWT będzie przewoził węgiel z Australii, Indonezji i Ameryki Północnej do Japonii.

Wind Challenger to rozwiązanie stworzone przez Mitsui O.S.K. Lines i stocznię Oshima Shipbuilding. Głównym elementem systemu jest umieszczony na dziobie teleskopowy twardy żagiel, zbudowany z lekkich, ale bardzo wytrzymałych materiałów. Instalacja żagla pozwala na znaczące oszczędności zużycia paliwa, co przekłada się nie tylko na koszty eksploatacji statku, ale pozwala także na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Początki Wind Challenger sięgają 2009 roku, kiedy MOL i Uniwersytet w Tokio rozpoczęły prace nad wspólnym projektem, poszukującym rozwiązania dla statków handlowych, które umożliwiałoby redukcję emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Efektem tej współpracy jest właśnie system napędu zainstalowany na masowcu „Shofu Maru”.
Mitsui O.S.K. Lines zamierza zamówić następny statek wykorzystujący napęd żaglowy.

źródło Infomare/ MOL/ fot. MOL

Zobacz podobne

Spadki cen gazu na rynku europejskim

KM

USA/ Biden potwierdził, że prace nad sankcjami wobec Mińska są w toku

AB

Wydrążono już 970 metrów tunelu w Świnoujściu – więcej szczegółów w filmie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie