Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

W Świnoujściu powstanie port dla morskich farm wiatrowych

W porcie w Świnoujściu powstanie pierwszy w kraju terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych.W czwartek umowę na dzierżawę terenów portowych podpiszą Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście i PKN Orlen.

Pierwszy na polskim wybrzeżu port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych ma zostać uruchomiony na początku 2025 roku.

Obok portu instalacyjnego w Świnoujściu Orlen Neptun planuje zbudowanie drugiego takiego obiektu w Gdańsku. Mają one zapewnić obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku.

Planowany port instalacyjny zajmie 20 hektarów terenu w Porcie Świnoujście i obejmie infrastrukturę do obsługi dużych jednostek transportujących kluczowe komponenty farm wiatrowych: turbiny, ich wieże oraz fundamenty. Z obiektu mają też wypływać specjalistyczne jednostki zajmujące się zaawansowanymi pracami budowlanymi.

Port instalacyjny w Świnoujściu to kolejny krok w realizacji strategii ORLEN2030. Koncern planuje przeznaczyć w sumie 47 mld zł na inwestycje w nisko- i zeroemisyjną energetykę.

Orlen Neptun zdecydował się na lokalizację portu instalacyjnego na Pomorzu Zachodnim. Z kolei inna należąca do Grupy Orlen spółka – Baltic Power zdecdowała się na wybudowanie portu serwisowego dla pierwszej farmy wiatrowej Orlenu o docelowej mocy 1,2 GW w Łebie konkretniej będzie ona położona około 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Łeby i Choczewa.

źródło Radio Szczecin/ media/ Orlen/ fot.  Wiesław Mileńko

Zobacz podobne

Senat/ Nowela ustawy o pracy na morzu do ponownego rozpatrzenia przez komisje

KM

PGNiG odkryło złoże ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

BS

MKDNiS. Stocznia Gdańska z potwierdzoną przez sąd ochroną konserwatorską

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie