Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Kolejne jednostki dla Marynarki Wojennej

Trwa postępowanie w sprawie pozyskania dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin i można spodziewać się niedługo bliższych szczegółów na temat zawarcia umowy.

Jednocześnie Grupa PGZ razem z Politechniką Gdańską w ramach przemysłowo-naukowej inicjatywy na rzecz MW chce zainteresować Ministerstwo Obrony Narodowej dużym bezzałogowym i autonomicznym pojazdem podwodnym Wieloryb.

Inicjatorzy chcą, aby w ich zaprojektowanie i budowę zaangażować polski przemysł i polskie ośrodki naukowo-badawcze. Na zaprezentowanym rysunku schematycznie wskazano napęd, nawigację i łączności oraz moduły misji jako kluczowe części pojazdów Kijanka i Wieloryb, które miałyby powstać w Polsce. Oczywiście w tych pracach nie jest wykluczony udział zagranicznych partnerów. Obecnie wiele ośrodków na całym świecie bardzo intensywnie pracuje nad takimi rozwiązaniami.

Fot. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Podczas spotkania wojska, przemysłu i nauki na Politechnice Gdańskiej był obecny również wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Minister poinformowałże poza realizowanym programem Kormoran II i Miecznik, prowadzone jest postępowanie na pozyskanie dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin oraz konieczności realizacji programów Wieloryb, Ostryga czy Kijanka.

Będziemy bacznie obserwować, jak słowa te będą przeradzać się w czyny. Jest to bardzo potrzebne dla dalszego istnienia Polskiej Marynarki Wojennej.

Minister Ociepa wspominał również, że być może wojna na Ukrainie oraz niedawne spektakularne ataki na morską infrastrukturę krytyczną jak gazociągi North Stream czy most nad Cieśniną Kerczeńską mogą przyśpieszyć morskie programy zbrojeniowe.

Według wcześniejszych ustaleń na lata 2024 i 27 przewidziano dostawy okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Na lata 2025-27 zakłada się przekazanie dwóch jednostek hydrograficznych, a w latach 2024 i 30 marynarze mają otrzymać pływające jednostki demagnetyzacyjne.

źródło http://www.defence24.pl / fot. Marynarka Wojenna RP , Piotr Leoniak

Zobacz podobne

I zmiana PKW TURCJA powróciła do kraju

BS

Film z okazji przyznania Urzędowi Morskiemu w Szczecinie Nagrody Gospodarczej za rok 2020 Business Club Szczecin

AB

139. dostawa do Terminala LNG w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie