Polski Portal Morski
Aktualności

Nowe nabrzeża i nie tylko… Plany dla portu w Świnoujściu

Dwa nabrzeża zostaną wybudowane w porcie instalacyjnym w Świnoujściu. Będą one elementem portu instalacyjnego, należącego do PKN Orlen.

W porcie instalacyjnym będą montowane wiatraki, które później trafią na morze – mówił Jarosław Trubuchowicz, prezes Orlen Neptun.

W takim terminalu montuje się wstępnie elementy wież, gondoli i łopat przyszłych farm wiatrowych, które następnie są ładowane na statki instalacyjne, które wypływają w morze i montują to wszystko na farmach, na wcześniej zainstalowanych fundamentach – tłumaczył Trubuchowicz.

W terminalu instalacyjnym powstaną place, na których będzie można złożyć prawie cały wiatrak.

Nabrzeże numer 1, które będzie nabrzeżem, do którego będą elementy przypływały, nabrzeże numer 2 – tu będą stawały największe statki instalacyjne, na które będą już montowane wstępnie elementy tych wież. Będzie to nabrzeże typu bardzo ciężkiego, w którym w centralnej części dopuszczalne obciążenie to będzie 50 ton, gdzie typowe nabrzeże portowe to cztery tony. Tutaj będą składowane tysiące ton i montowane później na statkach – dodał Trubuchowicz.

Budowa terminalu instalacyjnego dla farm wiatrowych to realizacja wielkiego hubu energetycznego na Pomorzu Zachodnim – mówił Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Z jednej strony z racji położenia nad morzem mamy ku temu dobre warunki, ale też i wykorzystanie infrastruktury przemysłowej, która jest w Szczecinie. To są zarówno miejsca pracy, jak i kolejny kamyczek, a nawet kamień dołożony do tego o czym mówimy od kilku lat. O tym, że Pomorze Zachodnie będzie wielkim hubem energetycznym – mówił Dobrzyński.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział też, że w Szczecinie zostanie wybudowana fabryka gondoli do turbin wiatrowych duńskiej firmy Vestas.

Tutaj będzie na pewno produkowana przynajmniej część podzespołów, która jest do tego potrzebna. Już mamy zapowiedź, że ten wielki program budowy turbin wiatrowych czy farm wiatrowych na Bałtyku – tak jak jest to określane – będzie realizowane właśnie przez Orlen. Szczecin będzie właśnie z tym związany – mówił Obajtek.

Nabrzeża wybuduje Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. Pogłębione zostanie też podejście do terminalu. Orlen zagospodaruje cały pozostały teren. W sumie będzie to 20 hektarów. PKN Orlen tereny postoczniowe w Świnoujściu wydzierżawił na 30 lat.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: ZMPSiŚ

Zobacz podobne

Niemcy/ Rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2

KM

W ramach projektu farmy wiatrowej Baltic Power główny etap badań geotechnicznych dna Bałtyku

BS

Szczecin/Świnoujście. Zielony port coraz bliżej

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie