Polski Portal Morski
Aktualności

PERN: po zakończeniu naprawy ropociągu „Przyjaźń” ruszy rekultywacja terenu

Po zakończeniu naprawy magistrali „Przyjaźń” ruszą działania przywracające teren wokół ropociągu do stanu pierwotnego – poinformował w piątek PERN . Spółka dodała, że jest w stałym kontakcie z Inspektoratami Ochrony Środowiska.

PERN poinformował w piątek, że „jest w stałym kontakcie z Inspektoratami Ochrony Środowiska” w związku z uszkodzeniem jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu „Przyjaźń”.

„Od początku zdarzenia związanego z rozszczelnieniem rurociągu dostarczającego ropę naftową do Klientów niemieckich, PERN pozostaje w kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Regionalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Spółka monitoruje sytuację od strony wpływu na przyrodę” – zapewnił PERN w komunikacie.

Dodano, że PERN współpracuje także z zewnętrzną firmą, która profesjonalnie zajmuje się działaniami rekultywacyjnymi. „Po zakończeniu pracy przy samej magistrali, natychmiast ruszą ostateczne działania przywracające teren do stanu pierwotnego” – poinformował PERN.

Służby techniczne PERN rozpoczęły już naprawę rurociągu „Przyjaźń” na odcinku zachodnim, gdzie we wtorek w miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek i wycieku ropy naftowej. PERN deklaruje, że chce jak najszybciej przywrócić tam tłoczenie surowca.

Jak przekazano w komunikacie, w nocy ze środy na czwartek „realizowane były prace związane z oczyszczeniem rurociągu z pozostałej w nim ropy, co stworzyło bezpieczne warunki do działań przy usunięciu usterki”. PERN podał, że jednocześnie „prowadzone są analizy związane z przyczyną zdarzenia”.

„Na miejscu obecne są cały czas służby związane z ochroną środowiska i rekultywacją gruntu” – podkreśliła spółka.

W środę rano PERN poinformował, że dzień wcześniej późnym wieczorem systemy automatyki spółki „wykryły rozszczelnienie rurociągu +Przyjaźń+ na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu – ok. 70 km od Płocka”. PERN zastrzegł jednocześnie, iż nie są znane przyczyny zdarzenia. Spółka zaznaczyła wówczas, że druga nitka ropociągu „działa bez zmian”.

źródło PAP/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

KM

Turcja/ Prezydent Erdogan zainaugurował budowę Kanału Stambulskiego

KM

Chipolbrok odebrał kolejną jednostkę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie