Polski Portal Morski
Aktualności

Armia: Korea Płn. wystrzeliła kolejne pociski artyleryjskie do morza

Korea Północna wystrzeliła w piątek kolejne pociski artyleryjskie do wód u swoich wschodnich i zachodnich wybrzeży, w strefie buforowej przy granicy – ogłosiła armia Korei Południowej. Wcześniej w piątek Pjongjang przeprowadził próbę pocisku balistycznego krótkiego zasięgu.

Korea Północna wystrzeliła do Morza Japońskiego około 80 pocisków artyleryjskich, rozpoczynając o godz. 17 czasu miejscowego (godz. 10 w Polsce). W okolicach Morza Żółtego słyszano około 200 odgłosów wystrzałów – poinformowało połączone kolegium szefów sztabów Korei Płd.

Pociski spadły do wody w zachodniej i wschodniej strefie buforowej na północ od linii wyznaczającej de facto granicę morską pomiędzy Koreą Płn. a Koreą Płd. Żaden z pocisków nie trafił w wody Korei Płd. Strefę buforową wytyczono w 2018 roku w ramach umowy o łagodzeniu napięć wojskowych – przypomina agencja Yonhap.

„Tego rodzaju ciągłe prowokacje Korei Północnej podważają pokój i stabilność nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale również w społeczności międzynarodowej. Surowo ostrzegamy Koreę Północną, aby natychmiast zaprzestała takich działań” – ogłosiło kolegium szefów sztabów.

Wcześniej w piątek około 10 północnokoreańskich samolotów wojskowych zbliżyło się do granicy z Koreą Płd. Pjongjang wystrzelił również pocisk balistyczny krótkiego zasięgu i około 170 pocisków artyleryjskich – podał Yonhap.

Korea Północna przeprowadza w tym roku bezprecedensową liczbę prób rakietowych, a w Seulu narastają obawy, że Pjongjang szykuje się do swojej siódmej próby broni jądrowej. Korea Płn. znowelizowała niedawno swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą Pjongjang może użyć takiej broni jako pierwszy.

W reakcji na prowokacje Pjongjangu władze w Seulu i Tokio zapowiadały zacieśnienie sojuszu z Waszyngtonem oraz intensyfikację wspólnych manewrów. Japonia sygnalizowała również istotne zbrojenia.

źródło PAP/ fot.Media KP

Zobacz podobne

Dworczyk o cofnięciu decyzji środowiskowej dla Baltic Pipe: analizujemy sytuację, aby zaplanować dalsze działania

AB

Wyprawa na północny kraniec Europy Darem Szczecina

BS

Bezemisyjny samochodowiec we flocie Höegh Autoliners w 2023 roku?

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie