Polski Portal Morski
Aktualności

Armia: Korea Płn. wystrzeliła kolejne pociski artyleryjskie do morza

Korea Północna wystrzeliła w piątek kolejne pociski artyleryjskie do wód u swoich wschodnich i zachodnich wybrzeży, w strefie buforowej przy granicy – ogłosiła armia Korei Południowej. Wcześniej w piątek Pjongjang przeprowadził próbę pocisku balistycznego krótkiego zasięgu.

Korea Północna wystrzeliła do Morza Japońskiego około 80 pocisków artyleryjskich, rozpoczynając o godz. 17 czasu miejscowego (godz. 10 w Polsce). W okolicach Morza Żółtego słyszano około 200 odgłosów wystrzałów – poinformowało połączone kolegium szefów sztabów Korei Płd.

Pociski spadły do wody w zachodniej i wschodniej strefie buforowej na północ od linii wyznaczającej de facto granicę morską pomiędzy Koreą Płn. a Koreą Płd. Żaden z pocisków nie trafił w wody Korei Płd. Strefę buforową wytyczono w 2018 roku w ramach umowy o łagodzeniu napięć wojskowych – przypomina agencja Yonhap.

„Tego rodzaju ciągłe prowokacje Korei Północnej podważają pokój i stabilność nie tylko na Półwyspie Koreańskim, ale również w społeczności międzynarodowej. Surowo ostrzegamy Koreę Północną, aby natychmiast zaprzestała takich działań” – ogłosiło kolegium szefów sztabów.

Wcześniej w piątek około 10 północnokoreańskich samolotów wojskowych zbliżyło się do granicy z Koreą Płd. Pjongjang wystrzelił również pocisk balistyczny krótkiego zasięgu i około 170 pocisków artyleryjskich – podał Yonhap.

Korea Północna przeprowadza w tym roku bezprecedensową liczbę prób rakietowych, a w Seulu narastają obawy, że Pjongjang szykuje się do swojej siódmej próby broni jądrowej. Korea Płn. znowelizowała niedawno swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą Pjongjang może użyć takiej broni jako pierwszy.

W reakcji na prowokacje Pjongjangu władze w Seulu i Tokio zapowiadały zacieśnienie sojuszu z Waszyngtonem oraz intensyfikację wspólnych manewrów. Japonia sygnalizowała również istotne zbrojenia.

źródło PAP/ fot.Media KP

Zobacz podobne

Rozpoczęto prace nad wstępnym studium wykonalności dla Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

PL

Mieszkańcy Szczecina zaoszczędzą ponad 5,5 miliona złotych. Wody Polskie przeciwne podwyżkom cen wody i odprowadzania ścieków

KM

Terminal Promowy Świnoujście. Budimex nie zwalnia tempa

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie