Polski Portal Morski
Aktualności

Czworo Rosjan aresztowanych w Norwegii pod zarzutem fotografowania obiektów chronionych

Czworo Rosjan, trzech mężczyzn oraz kobieta, zostali zatrzymani w Mosjoen w północno-zachodniej Norwegii pod zarzutem fotografowania obiektów chronionych na północy kraju. Sąd aresztował ich na siedem dni – podała w poniedziałek norweska policja.

Podczas kontroli samochodu z rosyjską rejestracją znaleźliśmy dużo sprzętu fotograficznego i stosunkowo obszerny materiał zdjęciowy. Wcześniej otrzymaliśmy informację o ich podejrzanej działalności” – podkreślił Gaute Rydmark z policji.

Nie ujawniono, jakimi obiektami objętymi zakazem fotografowania interesowali się przybysze z Rosji. W policyjnym przesłuchaniu tłumaczyli, że są tylko turystami, do Norwegii wjechali z Finlandii na przełomie września i października.

Według mediów 30 km na północ od miejsca zatrzymania podejrzanych znajduje się baza norweskich sił zbrojnych Drevjamoen.

W ostatnich dniach doszło do dwóch innych przypadków zatrzymania obywateli Rosji w Norwegii podejrzanych o dokonywanie nielegalnych zdjęć oraz filmów. W sobotę policja poinformowała o zatrzymaniu na lotnisku w Tromsoe na północy kraju 51-letniego Rosjanina z dronem oraz zdjęciami m.in. wojskowego helikoptera. W piątek pod zarzutem nielegalnego filmowania z powietrza aresztowano obywatela Rosji z izraelskim paszportem, który próbował wyjechać z Norwegii przez przejście graniczne w Storskog na dalekiej północy.

Norweska minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl oświadczyła w poniedziałek na konferencji prasowej, że ostatnie aresztowania Rosjan są konsekwencją „nowej sytuacji bezpieczeństwa w Norwegii„. „Zagrożenie ze strony Rosji wzrosło po inwazji na Ukrainę. Nie możemy być naiwni” – powiedziała Mehl.

Władze Norwegii podwyższyły alert bezpieczeństwa po doniesieniach o przypadkach lotów niezidentyfikowanych dronów nad polami naftowymi i gazowymi. Po wyciekach z gazociągów Nord Stream, spowodowanych najpewniej aktami sabotażu, norweskie siły zbrojne zwiększyły patrole na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym, gdzie znajduje się infrastruktura energetyczna. 

Źródło: PAP Fot.: LOTOS Petrobaltic

Zobacz podobne

Zbiornik na propylen już na placu budowy

Autor

Prace na „Sokole” idą pełną parą!

AB

Żegluga Mazurska rozpoczyna rejsy po jeziorach

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie