Polski Portal Morski
Aktualności

Hiszpanie chwalą Polskę za budowę Baltic Pipe

Jak pisze hiszpański dziennik „La Vanguardia”, gazociąg Baltic Pipe jest instrumentem geostrategicznym służącym uniezależnieniu energetycznemu Polski od Rosji.

Gazociąg został zainaugurowany po 11 latach formalności, projektowania i budowy. Przesyła norweski gaz do Polski, przez Danię.

Wkrótce Baltic Pipe ruszy z pełną mocą

Według „La Vanguardia”, Baltic Pipe jest niezwykle ważny dla Polski – inicjatorki projektu, który od początku wspierała UE. Obecnie rurociąg funkcjonuje w 80 proc. swoich możliwości, ale w listopadzie ma pompować pełną mocą – przewidują jego promotorzy.

Rurociąg ma zdolność przepustową do 10 mld m3 rocznie, o wiele mniej niż Nord Stream, przez który przepływało 55 mld m3 rosyjskiego gazu do Niemiec. Gdyby został uruchomiony Nord Stream 2 ta cyfra by się podwoiła.

– Polska zainicjowała projekt już 10 lat temu gdyż chciała uniezależnić się od rosyjskiego gazu; w tym wyprzedziła obecną krytyczną sytuację – powiedziała Trine Villumsen Berling z duńskiego Instytutu Badań Międzynarodowych (DIIS). Dla Polaków Baltic Pipe zawsze był kwestią bezpieczeństwa, Norwegom chodziło o handel, gdyż chcą sprzedawać swój gaz, a dla Duńczyków projekt był postrzegany jako poprawiający infrastrukturę kraju – dodała.

Sabotaże na Bałtyku

Sabotaże dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim przyćmiły jednak inaugurację nowego gazociągu – zauważył dziennik La Vanguardia. Specjaliści ds. bezpieczeństwa zwrócili uwagę, że do akcji sabotażowych doszło właśnie w dniu inauguracji Baltic Pipe, „co może być odebrane jako celowy przekaz” wpisujący się w logikę wojny i szantażu energetycznego ze strony Rosji.

Niedawno na antenie radiowej Trójki wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapewnił, że gazociąg Baltic Pipe jest bezpieczny i podlega ochronie zarówno przez służby polskie jak i NATO-wskie. – I Dania, i Norwegia, i Polska pilnują swojej infrastruktury. Jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień zagrożenia właśnie infrastruktury krytycznej poza granicami. To zobowiązuje służby do podjęcia określonych działań. Zresztą te działania i tak były podjęte – mówił.

Zobacz podobne

Zmarł Józef Unrug – legendarny dowódca floty

PL

 Astoria, najstarszy statek wycieczkowy świata zakończy swoją służbę po 75 latach ?

BS

Sprawdzamy postęp prac na koniec roku 2022 na budowie tunelu w Świnoujściu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie