Polski Portal Morski
Aktualności

Mołdawia. Gazprom zmniejsza dostawy gazu do separatystycznego Naddniestrza

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił zmniejszenie dostawy gazu ziemnego do Naddniestrza, podały w poniedziałek władze tego separatystycznego regionu Mołdawii cytowane przez kiszyniowskie media.

Według deklaracji władz Naddniestrza w październiku wielkość dostaw gazu zredukowana zostanie o 30 proc., zaś w listopadzie ograniczenie przesyłu ma wynieść 40 proc.

Kiszyniowski portal Stiri odnotował, że poprzez ograniczenie dostaw surowca przez Rosję w krótkim okresie może dojść do utrudnień w pracy elektrowni Cuciurgan położonej w Naddniestrzu.

W poniedziałek wicepremier Mołdawii Andrei Spinu zapowiedział, że władze w Kiszyniowie są przygotowane na zmniejszenie dostaw prądu w ślad za redukcją gazu do elektrowni Cuciurgan, a także nie spodziewają się, aby w październiku obiekt ten miał zredukować produkcję energii.

Spinu sprecyzował, że obecnie obiekt ten zapewnia Mołdawii około 67 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

1 października br. rząd Mołdawii został poinformowany przez koncern Gazprom o zmniejszeniu dostaw gazu ziemnego o 30 proc.

Niebawem rząd mołdawski rozpoczął negocjacje z władzami Rumunii w sprawie pomocy w dostawach energii. W czwartek rządy obu państw potwierdziły, że osiągnęły porozumienie w sprawie przesyłu 100 MW energii elektrycznej z Rumunii do Mołdawii.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Najliczniejsze od lat ślubowanie w MOSG

KM

PGNiG: ważny krok w kierunku zwiększenia dostaw LNG o 4 mln ton rocznie

KM

Statek z ładunkiem wypłynął z Odessy, ale nie możemy się łudzić

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie