Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Kolejne zamówienie na podwodne drony do niszczenia min dla okrętów Kormoran

Saab dostarczy kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich – poinformowała firma w środę. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027 wraz z wprowadzaniem do służby w Marynarce Wojennej drugiej serii okrętów typu Kormoran II.

Trzy tego typu okręty (projektu 258) będą przenosić dodatkowe systemy Double Eagle SAROV (Semi-Autonomous Remotely Operated Vehicle). Zamówienie zostało złożone przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A., odpowiedzialną za budowę drugiej serii tego tych jednostek dla Marynarki Wojennej i ich wyposażenie w urządzenia Double Eagle.

„Doceniamy kolejne zamówienia ze strony Marynarki Wojennej na pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, które umożliwią sprawne i bezpieczne prowadzenie operacji przeciwminowych” – powiedział wiceprezes firmy Saab odpowiedzialny za sustemy podwodne Niclas Kolmodin, cytowany w komunikacie spółki.

„Niszczyciele min są kluczowym kontaktem dla naszej stoczni, a także istotną deklaracją i jednocześnie wzmocnieniem polskiego bezpieczeństwa narodowego w szybko zmieniającym się świecie” – skomentował zamówienie członek zarządu ds. handlowych w Remontowa Shipbuilding S.A. Dariusz Jaguszewski.

Do rodziny systemów Double Eagle, używanych przez marynarki wojenne na całym świecie, w tym Wielkiej Brytanii i Francji należą pojazdy podwodne służących do prowadzenia operacji przeciwminowych – od rozpoznania po ich neutralizację, zależnie od konfiguracji pojazdu.

Na początku tygodnia firma poinformowała też o pierwszych dostawach nowych lekkich torped (Saab Lightweight Torpedo) dla szwedzkiej agencji zamówień obronnych FMV.

Zamówienie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II MON zapowiedziało w marcu br. Kontrakt na projekt i budowę trzech pierwszych jednostek projektu 258 Kormoran II podpisano we wrześniu 2013 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. Pierwszy okręt zwodowano we wrześniu 2015. Do służby jednostka weszła w 2017 roku.

Główne zadania okrętów Kormoran II to poszukiwanie, klasyfikacja oraz identyfikacja min morskich i ich niszczenie; przeprowadzanie okrętów i statków przez rejony zagrożenia minowego, obrona przeciwminowa jednostek morskich, rozpoznawanie torów wodnych, poszukiwanie oraz zwalczanie sił i środków dywersji w rejonach portów i kotwicowisk, udział w akcjach ratowniczych. Kormoran może również stawiać miny.

Jednostki są przeznaczone do działań na Bałtyku, Morzu Północnym i na innych akwenach w ramach wspólnych operacji morskich NATO.

Bezzałogowe urządzenia do walki minowej to główna broń Kormorana II. Okręt jest także uzbrojony w armatę 23 mm, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm i trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom.

źródło PAP/ fot. MON

Zobacz podobne

Morawiecki: Nord Stream 2 nie jest rekompensatą, to krok za plecami Europy, antyunijny projekt

MZ

Port Gdynia przygotowuje się do przyjmownia największych kontenerowców świata

BS

Japonia/ Szef MSZ: Rosja nasila działania wojskowe również na Dalekim Wschodzie

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie