Polski Portal Morski
Aktualności Historia

 SS Sołdek. Pierwszy powojenny statek pełnomorski zbudowany w naszym kraju 

Dokładnie 21 października 1949 roku, został przekazany do eksploatacji Polskiej Żegludze Morskiej pierwszy powojenny statek pełnomorski zbudowany w naszym kraju – SS Sołdek. Poznajcie historię jednej z wizytówek Gdańska.

SS Sołdek to masowiec o napędzie parowym, był to pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po zakończeniu II wojny światowej. Był to prototyp z serii dwudziestu dziewięciu rudowęglowców, czyli małych masowców typu B30, które w latach 1949-1954 były budowane w Stoczni Gdańskiej. Został zaprojektowany przez zespół konstruktorów pod kierunkiem mgr. inż. Henryka Giełdzika. Podczas budowy tego prototypowego rudowęglowca w Stoczni zużyto około 300 tys. nitów, ich ciężar wyniósł około 6% ciężaru całego kadłuba. 

Następnego dnia po przekazaniu do eksploatacji czyli 22 października, „Sołdek” udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina. 25 października nastapiło uroczyste podniesienie jego bandery. 

Swoją nazwę statek otrzymał od nazwiska ówczesnego trasera Stoczni Gdańskiej, „przodownika pracy” Stanisława Sołdka. Matką chrzestną została żona Stanisława – Helena.

Do 1 stycznia 1981 roku polski statek „Sołdek” odbył w sumie 1479 rejsów morskich, przewiózł przy tym ponad 3,5 miliona ton ładunków, zawijając do ponad 60 portów na wszystkich kontynentach. W grudniu 2014 roku, statek „zagrał” w filmie „Persona non grata” w roli statku pod japońską banderą, przewożącego w 1941 roku żydowskich uchodźców z Litwy i Polski przez Władywostok aż do Japonii. Od kilku lat statek jest udostępniony zwiedzającym w charakterze muzeum, tylko w 2016 roku statek zwiedziły ponad 43 tysiące osób, a w 2017 roku – 57440 osób.

źródło Wikipedia/fot. mat. Narodowego Muzeum Morskiego

Zobacz podobne

21 lat temu „Huta Katowice” trafiła na złom

BS

Forum bezpieczeństwa morskiego: rośnie rola Marynarki Wojennej

BS

Rekordowa budowa placów manewrowo-składowych w Porcie Gdynia

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie