Polski Portal Morski
Aktualności

Jakość węgla jest sprawdzana trzykrotnie

Jakość węgla jest sprawdzana trzykrotnie. Nie ma odbioru, nie ma zapłaty, jeśli ten węgiel nie jest zweryfikowany – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował do opozycji, by nie tańczyła do muzyki Putina, rozpowszechniając informację mówiącą o sprowadzanej glinie zamiast węgla. W sobotę (22 października) premier Mateusz Morawiecki odwiedza Port Gdański Eksploatacja S.A. Pod jego kierownictwem obędzie się odprawa sztabu węglowego.

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu komitetu węglowego w sobotę w Gdańsku zapewnił, że jakość węgla jest sprawdzana trzykrotnie.

„W tym momencie chciałem też zdemaskować po raz kolejny powtarzane kłamstwo pana Tuska. On mówił coś o sprowadzanej glinie, mówił coś o kamieniach przemalowanych na czarno. Przed chwilą odebrałem meldunki importerów, które ponad wszelką wątpliwość potwierdzają, że węgiel każdorazowo ściągany do Polski jest węglem wysokiej jakości, jest węglem o sprawdzanej jakości trzykrotnie” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że „nie ma odbioru, nie ma zapłaty, jeśli ten węgiel nie jest zweryfikowany”.

„Zobaczmy, jakie bajki opowiada pan Tusk, albo ten happening łopata, palnik gazowy. Chciałbym chyba zalecić organizatorom tego happeningu korepetycje z fizyki i chemii, albo przynajmniej, żeby się dobrze poinformowali, jaka jest instrukcja obsługi pieca” – stwierdził Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że „dramatyczna i trudna sytuacja, z jaką się mierzymy tworzy bardzo dobre podglebie, bardzo dobre podłoże do fake newsów, do szerzenia kłamstw, szerzenia półprawd”.

„Dlatego dokładnie o tej porze, wczoraj na Radzie Europejskiej w Brukseli, wszyscy premierzy i prezydenci przyjęli pewien zasadniczy zapis. Ten zapis mówi o tym, że przyczyną kryzysu energetycznego jest napaść Rosji na Ukrainę” – podkreślił Morawiecki. „To oznacza, że wszyscy prezydenci i premierzy z rady zgodzili się, co do tego, że przyczyną inflacji, wysokich cen gazu, wysokich cen energii jest napaść Rosji na Ukrainę” – zaznaczył premier.

Dodał, że jeżeli „jakieś siły wewnętrzne, siły polityczne próbują zbić swój kapitał polityczny na manipulacjach, na manipulowaniu opinią publiczną, to Rada Europejska prosi nie grajcie, nie tańczcie do tej muzyki Putina”.

„Bardzo wyraźnie znalazł się ten zapis w konkluzjach. Dlatego też chciałbym powiedzieć. Panie Tusk, Platformo Obywatelska, nie idźcie tą drogą, bo to jest woda na młyn Putina i Kremla” – zaapelował do opozycji premier Morawiecki.

Premier w Gdańsku: nie żałuję szybkiego nałożenia embarga na rosyjski węgiel 

Na sobotnim briefingu prasowym Morawiecki został zapytany, czy rząd nie rozwiązuje problemów z węglem, które de facto sam stworzył.

Premier odpowiedział, że formułując taki zarzut, trzeba by założyć, że to rząd wywołał wojnę na Ukrainie, sam nałożył embargo na rosyjski węgiel, a nie cała Unia Europejska, że to rząd jest winny globalnemu kryzysowi. Ocenił, że formułowanie takich tez jest niewłaściwe.

Morawiecki oświadczył, że „nie żałuje”, że embargo na rosyjski węgiel zostało szybko nałożone. Wskazywał przy tym, że popierały to wiosną wszystkie siły polityczne w Polsce.

„Pokazaliśmy, że solidarność z walczącą Ukrainą, która walczy także o nasze bezpieczeństwo i o pokój w całej Europie to nie są puste słowa” – mówił premier. Dodał, że walka Ukraińców jest warta tego wysiłku logistycznego, z którym dzisiaj mierzy się Polska. „Jestem przekonany, że damy radę, że spełnimy nasze obietnice wobec mieszkańców” – zapewnił.

Źródło: PAP Fot.: ZMPG

Zobacz podobne

ORP Kormoran rozpoczął remont dokowy

AB

S/S Kościuszko zmienia się w ORP Gdynia

BS

Trwają ćwiczenia NEPTUN 22, których celem jest ochrona obiektów infrastruktury krytycznej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie